Ferie to czas beztroski, nie zapominajmy jednak o tych, którzy nie mogą głęboko odetchnąć. Rodzic jednego z naszych uczniów zachorował na poważną chorobę. Oto link do zbiórki i opis smutnej historii, która ma szansę na szczęśliwe zakończenie. https://liblink.pl/v6gAK3znsB Liczą się KAŻDA KWOTA I KAŻDE UDOSTĘPNIENIE. https://www.siepomaga.pl/damian-biss
Pomagajmy
Dni Otwarte w naszej szkole
Uwaga, szóstoklasiści!
Uwaga, szóstoklasiści! Być może ferie to dobry czas, by zastanowić się co dalej. Po ich zakończeniu trzeba będzie podjąć decyzję: czy chcecie starać się o kontynuację nauki w klasie dwujęzycznej czy nie? Przypomnijmy: oznacza to więcej godzin języka angielskiego (5 tygodniowo), wiedzę o kulturze krajów anglojęzycznych, lekcje biologii i chemii prowadzone częściowo po angielsku oraz całe mnóstwo atrakcji! Chętni przystąpią 25 marca do testu predyspozycji językowych a wcześniej będzie można przyjrzeć się Dwujęzycznym na żywo – podczas Dnia Otwartego.
Harmonogram działań związanych z rekrutacją do klasy siódmej dwujęzycznej zamieszczony jest na stronie szkoły w dziale DLA RODZICÓW
Link: sp37tychy.edupage.org/text/?text=text/text7&subpage=4
Przykłady testów predyspozycji językowych można znaleźć w internecie (nie jest to test dotyczący znajomości języka angielskiego).
Świetliczaki
Świetliczaki spostrzegły, że chemia to one i cały świat.Trzeba spojrzeć, rozejrzeć się dookoła i widać jak jest wesoło. Więc długo nie zwlekały, zakasawszy rękawy ruszyły na spotkanie z chemią,odmierzając , mieszając wyrabiając mikstury na plastelinowe ciasto wygibasto. Po skończonych eksperymentach świetlicowi naukowcy wyruszyli w architektoniczną podróż do Włoch- Koloseum, Krzywa wieża w Pizie oraz Polski Pałac Kultury i Nauki i konstruowali z klocków, rolek ,budowle na wzór słynnych zabytków, w których zamieszkać mają rycerze, królowie i oczywiście oni sami wraz ze swoimi przyjaciółmi. W kolejnych dniach świetliczaki uświadamiały sobie za pomocą rebusów krzyżówek, quizów, rozmów oraz doświadczeń starszych koleżanek z klasy 8a Natalii B. i Julii Sz. zasady bezpieczeństwa podczas ferii, że niezależnie gdzie je spędzają, jaką aktywność fizyczna uprawiają , ważne jest aby pamiętały, że ich bezpieczeństwo zależy od ich samych oraz zdrowego rozsądku
Życzenia
W czwartek, 25 stycznia nasze Panie Sekretarki miały swoje święto. Dziękujemy im za codzienną pracę, uśmiech, życzliwość i życzymy, aby spełniały się ich marzenia.
Dzień babci i dziadka w klasie 3 d
Dzień babci i dziadka w klasie 3 d - 24 stycznia.
Pan Artur Małek- tyski alpinista i himalaista
Bezpieczeństwo, przygoda, przygotowania do wyprawy to tematy, które poruszał pan Artur Małek- tyski alpinista i himalaista w czasie spotkania z klasą 1d i 3b. Te niesamowite warsztaty, na których uczniowie mogli sprawdzić namiot, kombinezon, buty, liny, smak potraw dały uczniom wiele radości i zabawy. Dzieci poznały nowe nazwy miejsc geograficznych i słowa związane ze sprzętem. Dziękujemy za wizytę i poświęcony czas. Było nam ogromnie miło gościć Pana w naszej szkole!
Podziękowania z Chicago
Szanowna Pani Dyrektor, Wychowawczyni, i Drodzy Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 37 im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach.
Z ogromną radością chcielibyśmy wyrazić naszą głęboką wdzięczność za przepiękne świąteczne kartki, które zostały przesłane przez uczniów 2 klasy. Ten wspaniały gest z pięknymi życzeniami własnoręcznie napisanymi przez dzieci to najwspanialszy prezent w historii naszej organizacji trwającej ponad 30 lat.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować Pani Wychowawczyni, całej Radzie Pedagogicznej oraz Pani Dyrektor za ten wyjątkowy świąteczny prezent. To niezwykły wyraz zaangażowania i serdeczności ze strony waszej szkoły z pewnością umocnią nasze transatlantyckie więzi
Z serca dziękujemy i pragniemy przekazać wszystkim uczniom nasze najserdeczniejsze życzenia samych sukcesów oraz piątek i szóstek w szkole
Z wyrazami szacunku,
Związek Ślązaków w Chicago
Spotkanie (online) ze znaną szkocką pisarką
W klasie 7b jest wielu zapalonych czytelników i kilka osób marzących o karierze pisarskiej. Dlatego w poniedziałek cała klasa spotkała się (online) ze znaną szkocką pisarką Marianne Wheelaghan. Marianne była pod wrażeniem kultury osobistej naszych uczniów, ich znajomości języka angielskiego oraz umiejętności doboru ciekawych pytań. A pytania były różne: od dziecięcych marzeń Marianne po jej literackie inspiracje. Poruszono także oczywiście wątek matki Marianne Wheelaghan, pochodzącej ze Śląska, której wspomnienia stały się powodem napisania bestsellerowej "Niebieskiej Walizki". Dziękujemy Marianne za znalezienie dla nas czasu a uczniom 7b za stanięcie na wysokości zadania!
Nocą w bibliotece wiele się dzieje...
Nocą w bibliotece wiele się dzieje... . Niektóre przygody bohaterów literackich opisały dzieci i swoje prace przysłały na Rejonowy konkurs czytelniczo-literacki Pewnej nocy w bibliotece....Przedstawiamy wyniki konkursu. Wszystkim uczestnikom gratulujemy umiejętności wykorzystania swojej niesamowitej wyobraźni i przeczytanych książek.Ps. Biblioteczne myszki serdecznie Was pozdrawiają.
Kategoria klas 2 - 4
I miejsce: Alicja Sawer, SP nr 24 im. Himalaistów Polskich
II miejsce: Adam Pisarek, Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego
III miejsce: Aleksandra Porwit, SP nr 40 im. J. Ziętka z Oddziałami Integracyjnymi
Wyróżnienie: Lena Obrębska, SP 1 im. Rudolfa Zaręby
Wyróżnienie: Nina Lubos, SP nr 6
Wyróżnienie: Bátor Kőszegi, SP 23
Wyróżnienie: Matylda Zioło, SP nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Armii Krajowej w Tychach
Kategoria klas 5 - 7
I miejsce: Mateusz Janikowski, SP 18 im. Władysława Jagiełły
II miejsce: Borys Dyakov, SP 18 im. Władysława Jagiełły
III miejsce: Nikola Dynak, SP nr 40 im. J. Ziętka z Oddziałami Integracyjnymi.
Jak będą wyglądały roboty w przyszłości?
17 stycznia klasa 1d zastanawiała się, jak będą wyglądały roboty w przyszłości. Uczniowie zaprojektowali wiele maszyn pomagających w życiu codziennym. Mamy nadzieję, że zajęcia z programowania przy użyciu ślimaków Qobo, wpłynęły na zainteresowania dzieci i powiększyły ich wiedzę związaną z tym tematem, a my za niedługo znajdziemy ich wynalazki w naszych domach.
Dzień Babci i Dziadka
Babcia to są miłe ręce, książka, herbata słodka, śmieszne słowa w dawnej piosence, suknia dla lalki i szarlotka. Dziadek w wielkim krześle siedzi, śliczne powieści opowiadać będzie a wtedy świat dawny przede oczami jak żywy stanie. I tak świetliczaki zadumane, zakochane w swoich babciach i dziadkach z wielkim zaangażowaniem i miłością tworzyły słoiki, kartki, zawieszki, które od niedzieli będą wręczać. We wtorkowe popołudnie na świetliczków czekała niesamowita niespodzianka,.... koncert na perkusji, kolegi z klasy 1c Przemek Guz. Było czadowo pssss. miały okazję spróbować gry na perkusji . Następnie po szaleństwach koncertowych, aby zachować energię i dobre zdrowie w okresie zimowym, świetliczaki postanowiły udać się do naszej szkolnej kuchni z #laboratoria przyszłości# i ugotować nasz tradycyjny śląski eliksir zdrowotny - wodzionka, po spożyciu którego żadne wirusy i bakterie nie maja szans. I tak zabezpieczone pełne zapału, wytropiły, że jest dzień Kubusia puchatka i popcornu, więc zabrały się za papier, kredki , bibułę, klocki zamieniając świetlicę w Akademię Sztuk Pięknych.
Eliminacje międzyszkolnego konkursu czytelniczego "Poezja, która nas łączy"
Dziś, 19 stycznia w szkolnej bibliotece odbyły się eliminacje międzyszkolnego konkursu czytelniczego "Poezja, która nas łączy" dla klas 3. Konkurs ze znajomości przepięknych, mądrych i jednocześnie śmiesznych wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Pytania były naprawdę trudne, aby Jury mogło wyłonić 4 osoby, które będą nas reprezentowały w finale konkursu.
Oto one:
Maja Mozołowska z kl. 3d
Antonina Wac, z kl. 3a
Antonina Strózik, z kl. 3a
Lena Pałągiewicz, z kl. 3c
Gratulujemy i życzymy powodzenia.
Wypad do Parku Trampolin
Za oknami zima a tymczasem 5d wybrała się do Parku Trampolin, by trochę rozgrzać mięśnie. Zazdrościcie?
Ornitologia w naszej szkole
Ornitologia to niesamowita nauka. Nauka o ptakach. W naszej szkole mamy sporo początkujących ornitologów. Zorganizowali oni swoje punkty badawcze na drzewach przed świetlicą i przed biblioteką. Zainstalowali tam karmniki z ziarnami innymi przysmakami (m. in. słoninką). Ptaki są im wdzięczne, szczególnie teraz, gdy jest tak zimno i trudno im znaleźć pożywienie. Odwdzięczają się śpiewem, prezentują swoje piękne kolory oraz ptasie zwyczaje i zabawy. Mali ornitolodzy mogą godzinami stać przy oknach i obserwować swoich podopiecznych. Polecają to zresztą każdemu, spróbujcie. A przy okazji część z nas rozwija także swoją pasję fotograficzną. Zapraszamy do naszej ornitologicznej galerii.
Ps. Nasze stołówki odwiedziły już m.in. sikorki, gile, kosy, sroki, kawki. Skąd wiemy jakie to ptaki? Sprawdziliśmy w książkach.
O syrence w niejednej piosence
11 stycznia część klas 1-3 oglądało spektakl muzyczny pt. "O syrence w niejednej piosence" przygotowany przez Teatr Moich Marzeń. Musical wystawiony został w Teatrze Belfegor w Tychach.
Co by było, gdyby...?
Za oknami mroźno i zimowo, a w świetlicy gorąca atmosfera za sprawą licznych prac plastycznych i konstrukcyjnych. W minionym tygodniu nasi uczniowie malowali zimowe drzewa, tworzyli dowolnymi technikami zimowe krajobrazy, bałwanki, kubki, chińskiego smoka oraz laleczki z włóczki. Nie zabrakło również ilustracji z zimowymi przygodami Koziołka Matołka w Wiśle oraz zabaw plastycznych w gdybanie: "Co by było, gdyby...? Pojawiły się także kartonowe telewizory zapowiadające pogodę na najbliższe tygodnie, a zwłaszcza na czas nadchodzących ferii zimowych. Świetlica zamieniła się w ogromny plac budowy za sprawą przeróżnych konstrukcji z klocków. Wielkimi krokami zbliża się również Dzień Babci i Dziadka, dlatego świetliczaki postanowiły już zacząć przygotowywać niespodzianki dla swoich kochanych dziadków i babć. A co to dokładnie będzie zdradzimy w przyszłym tygodniu. Na koniec zapraszamy do galerii pod postem, by podziwiać piękne prace naszych zdolnych uczniów.
Misyjni Kolędnicy
Aby pomóc adoptowanym przez nas w ramach projektu Adopcja serca 2 chłopcom z Afryki, jak co roku Misyjni Kolędnicy przygotowali scenkę. Zapraszamy do jej zobaczenia:
Poradzymy!
Nasi nauczyciele chętnie dzielą się też swoją wiedzą z uczniami innych szkół. W ostatni czwartek Marcin Melon gościł w szkole TEB Liceum i Technikum Tychy, gdzie przybliżał uczniom sytuację śląskiej mowy, która już wkrótce uzyska status języka regionalnego. Ze strony publiczności padło kilka ważnych pytań dotyczących między innymi postrzegania języka śląskiego przez Polaków i wrogości ze strony niektórych z nich, finalnie jednak młodzi Ślązacy rozeszli się w przekonaniu, że nastały lepsze czasy dla naszej kultury. Poradzymy!
Lekcja muzyki dla klas I-III
10 stycznia w naszej szkole odbył się koncert - lekcja muzyki dla klas I-III. Omówione zostały typowe oraz rzadkie instrumenty perkusyjne, np. konga, bongosy czy timbalesy. Zaprezentowane zostało również brzmienie kojącego wibrafonu.
Archiwum Aktualności