Tekstowa podstrona
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19 NA TERENIE Szkoły Podstawowej nr37w Tychach. Aktualizacja od 1 września do odwołania
Procedura bezpieczeństwa dotycząca organizacji zajęć w ŚWIETLICY SZKOLNEJ.
Aktualizacja dla klas 1-3 obowiązująca od 18 stycznia do odwołania
Regulamin korzystania ze STOŁÓWKI SZKOLNEJ w okresie zagrożenia zakażeniem COVID-19.
Aktualizacja od 1 września do odwołania
Procedura funkcjonowania BIBLIOTEKI.
Aktualizacja dla klas 1-3 obowiązująca od 18 stycznia do odwołania
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19
NA TERENIE
Szkoły Podstawowej nr37w Tychach
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWAW OKRESIE PANDEMII COVID-19
NA TERENIE
Szkoły Podstawowej nr37w Tychach
Aktualizacja na dzień 1 września 2021 r.
Ogólne zasady:
Szczepienie
rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych.
Dezynfekcja
przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.
Dystans
minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 m.
Higiena
częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust
Maseczka
w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.
Wietrzenie
przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.
§ 1
Ogólne zasady organizacji pracy
Szkoła Podstawowanr 37 w Tychachod 1 września 2021 r. wznawia funkcjonowanie z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego,Ministra Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty.
- Zasady dotyczące osób z zewnątrz na terenie szkoły:
- Ograniczonezostajeprzebywaniewplacówceosóbzzewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny, mailowy lub przez dziennik elektroniczny Librus;
- Jeżeli istnieje potrzeba przygotowania dokumentacji przez pracownika sekretariatu, należy wcześniej skontaktować się w tej sprawie mailowo lub telefonicznie; Po przygotowaniu dokumentu pracownik sekretariatu powiadomi petenta o sposobie odbioru dokumentu;
- W przypadku konieczności dostarczenia dokumentu do sekretariatu szkoły, należy go umieścić w kopercie z danymi adresata i umieścić w skrzynce podawczej, która znajduje się przy woźniówce;
- W przypadku konieczności kontaktu bezpośredniego z pracownikiem szkoły, osoby z zewnątrz proszone są o nieprzychodzenie w czasie przerw, z uwagi na to, iż w tym czasie wzmożony jest ruch uczniów i nauczycieli na korytarzach szkolnych i przy wejściu; Osoby z zewnątrz zobowiązane są do stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk przy wejściu do szkoły;
- Do budynku szkoły mogą wchodzić tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych;
- Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które przebywają na kwarantannie lub w izolacji;
- Osoby z zewnątrz mogą przebywać tylko na parterze w części korytarza prowadzącej do sekretariatu; w pozostałych częściach budynku tylko za zgodą dyrektora szkoły.
- Termometry do pomiaru temperatury znajdują się w sekretariacie i na woźniówce.
- Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do pojemnika-kosza wyposażonego w worek.
- Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
- Sale, w których odbywają się zajęcia są porządkowane i dezynfekowane co najmniej raz dziennie.
- Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły (korytarze, toalety). Dziecko powinno mieć zapasowe maseczki, na wypadek ich zgubienia lub zniszczenia.
- Szatnie szkolne dla klas 4 – 8 są zamknięte do odwołania.
§ 2
Organizacja zajęć w szkole – informacje dla rodziców i uczniów
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Rekomenduje się, o ile to możliwe, ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych, przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga).
- Uczniowie przebierają się w wyznaczonych przez dyrektora miejscach
- klasy 1 i 2 mają szafki na parterze, klasy 3 w szatni
- klasy 4-8 w swoich salach.
- Do szkoły dzieci i uczniowie przychodzą (są przyprowadzani) o wyznaczonych godzinach. Uczniowie wchodzą na teren szkoły dopiero po dzwonku na przerwę.
- Uczniowie na korytarzach szkolnych mogą przebywać tylko na swoim piętrze w wyznaczonych dla nich sektorach pod swoją salą.
- Uczniowie korzystają tylko z wyznaczonych dla swojej klasy toalet. Szczegóły przedstawi wychowawca w czasie spotkania 1 września.
- Zasady poruszania się uczniów po szkole:
- Uczniowie klas IV a, c, d,V oraz VI po wejściu do szkoły kierują się na prawo i wchodzą na 1 piętro klatką schodową B tj. koło sekretariatu szkoły; klasa IV b idzie do sali 46 na parterze
- Uczniowie klas VII i VIII po wejściu do szkoły kierują się na lewo i wchodzą na 2 piętro klatką schodową F tj. koło gabloty z pucharami;
- Na lekcje wf oraz informatyki uczniowie klas starszych chodzą wyznaczoną przez nauczyciela klatką schodową, przez pierwsze dwa tygodnie pod opieką nauczyciela, a następnie samodzielnie zgodnie z ustalonymi zasadami;
- W związku z koniecznością stosowania zasady niemieszania się uczniów, na klatkach schodowych obowiązuje ruch prawostronny. Obowiązuje kategoryczny zakaz biegania;
- Uczniowie po korytarzach poruszają się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa tzn. starają się zachować bezpieczny odstęp od uczniów z innych klas oraz nauczycieli. Obowiązuje kategoryczny zakaz biegania.
- Opiekunowie odprowadzający uczniów klas 1-3 przyprowadzają dzieci do wejścia od ul. Stoczniowców. Dziecko wchodzi na teren szkoły samodzielnie. Rodzice klas pierwszych mogą do 7 września odprowadzać swoje dzieci do nauczyciela, czekającego na korytarzu szkolnym oraz na świetlicę szkolną. Po odprowadzeniu dziecka, opuszczają budynek szkoły. Nie wolno przebywać na korytarzu szkoły dłużej niż to konieczne.
Zachowujemy zasady:
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk).
- Uczniowie mają wszystkie lekcje w jednej, wyznaczonej dla klasy sali lekcyjnej (oprócz informatyki i w-f).
- W sali uczeń zajmuje wyznaczone miejsce w klasie i nie może go zmieniać.
- Od 1 września klasy 1-3 mają przydzielone następujące sale:
- 1a – s.27, 1b – s.27, 1c – 24, 1d – 24
- 2a – 18, 2b – 34, 2c – 18, 2d – 34
- 3a – 32, 3b – 32, 3c – 29, 3d – 29
Klasy przebywają na przerwach pod opieką nauczycieli pod swoją salą.
- Od 1 września klasy 4-8 mają przydzielone następujące sale:
- 4a – 118, 4b – 46, 4c – 119, 4d – 121
- 5a – 106, 5b – 109, 5c – 110, 5d – 114, 5e – 115
- 6a – 105, 6b – 101
- 7a – 220, 7b – 222, 7c – 214, 7d – 216, 7e – 217, 7f – 219
- 8a – 205, 8b – 207, 8c – 203, 8d – 210, 8e – 211.
- Ze względu na konieczność zapewnienia szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia, rodzice przekazują szkole co najmniej dwa sposoby skutecznego kontaktu (telefony, maile itp.); w razie zmian zobowiązani są do uaktualnienia danych.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Z obiadów można korzystać tylko podczas wyznaczonych dla swoich klas przerw – szczegóły dotyczące zasad zachowania się zostaną określone w regulaminie stołówki, który zostanie opublikowany na stronie internetowej szkoły w pierwszym tygodniu września. Z obiadów będzie można korzystać od 6 września.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Noszenie maseczek nie obowiązuje tylko podczas lekcji oraz w wyznaczonych sektorach przed swoją salą lekcyjną.
- Dzieci do mycia rąk używają mydła w płynie i wody.
- Klucze do sal lekcyjnych będą znajdowały się pod opieką nauczyciela wspierającego lub ucznia z trójki klasowej.
- Na parterze i I piętrze będzie do dyspozycji uczniów pedagog i psycholog szkolny:
- p. Paulina Gąsiorczyk – psycholog - sala 1 – dla uczniów uczących się na parterze,
- p. Katarzyna Kołoczek – pedagog - sala 115a – dla uczniów uczących się na I piętrze,
Chęć spotkania z pedagogiem uczniowie zgłaszają mu przez dziennik elektroniczny Librus. W nagłych przypadkach uczeń powiadamia nauczyciela uczącego lub dyżurującego o zaistniałym problemie i konieczności rozmowy z pedagogiem.
- Rodziców zobowiązuje się do przekazania powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.
§ 3
Organizacja zajęć w szkole – informacje dla nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie mają nałożonego obowiązku kwarantanny lub izolacji domowej.
- W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych lub zakażenia COVID-19 pracownik ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia dyrektora lub wicedyrektora szkoły.
- Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.
- Pracownicy zostaną zaopatrzeni w środki ochrony osobistej (maseczki, środki myjące i dezynfekujące i w razie potrzeby przyłbice).
- Maseczki winny być używane w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz w kontaktach z osobami z zewnątrz i z uczniami na korytarzach szkolnych.
- Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
- W związku z koniecznością szybkiej interwencji w przypadku stwierdzenia niepokojących objawów, zaleca się, aby nauczyciele mieli podczas lekcji włączone telefony komórkowe.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować po każdym dniu zajęć.
- Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę uczniomna konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
- Zasady zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii podczas korzystania z zajęć świetlicowych zawarte są w regulaminie świetlicy.
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Zaleca się:
- utrzymywanie ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg szatni i korytarzy) – mycie 2 razy dziennie lub częściej w razie potrzeby,
- dezynfekcja powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki – raz dziennie oraz w razie potrzeby,
- dezynfekcja sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł przynajmniej raz dziennie oraz w razie potrzeby,
- dezynfekcja toalet – 2 razy dziennie całościowo, doraźnie po każdej przerwie oraz w razie potrzeby,
- Do obowiązków personelu obsługi należy także:
- sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
- zgłaszanie pracownikowi sekretariatu z wyprzedzeniem potrzeby zakupów środków ochrony i płynów do dezynfekcji,
- napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
- wymiana worków w koszach na śmieci.
§ 4
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
- Korzystanie z biblioteki w celu wypożyczenia podręcznika będzie odbywało się tylko w godzinach wyznaczonych dla poszczególnych klas. Harmonogram zostanie zamieszczony w dzienniku Librus.
- Zostaną wyznaczone strefy dostępne tylko dla pracownika biblioteki– zapewniające zachowanie odpowiednich odległości między pracownikiem a użytkownikami.
- Korzystanie z kącików dla dzieci, czytelni będzie się odbywać w ograniczonym zakresie – zasady zostaną określone w regulaminie biblioteki.
- Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia oraz dezynfekcję klamek, blatów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych co najmniej raz dziennie.
- Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce i zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
- Przyjęte książki należy odłożyć na okres minimum 2dnido skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.
- Regulamin biblioteki dostosowany do nowej sytuacji związanej z pandemią oraz godziny wypożyczeń zostanąpodane do wiadomości 6 września przez dziennik elektroniczny Librus i opublikowane na stronie internetowej szkoły.
§ 5
Zasadyfunkcjonowaniakuchni i stołówki
- Personelkuchennymusiprzestrzegaćzasadszczególnejostrożnościwzakresiezabezpieczeniaepidemiologicznego:
- ograniczyć kontakty z pracownikami szkoły oraz dziećmi,
- zachować odległość stanowisk pracy min. 1,5 m,
- stosować środki ochrony osobistej.
- Przygotowanie posiłków musi odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, wymogów sanitarnych,reżimów zalecanych w okresie epidemii.
- Należy bezwzględnie dbać oczystość i dezynfekcję pomieszczeń kuchennych, myć i dezynfekować stanowiska pracy,opakowania produktów, sprzęt kuchenny.
- Pracownicy kuchni w sposób szczególny m olu (min. 60%), m.in.:
- przed rozpoczęciem pracy,
- przed kontaktem z żywnością ,która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia,
- po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną,
- po zajmowaniu się odpadami, śmieciami,
- po zakończeniu procedur czyszczenia,
- po skorzystaniu z toalety,
- po kaszlu ,kichaniu, wydmuchiwaniu nosa,
- po jedzeniu,piciu.
- Na stołówce może przebywać tylko jedna grupa wraz z nauczycielem, przy czym uznaje się, że uczniowie spożywający posiłek w trakcie danej przerwy obiadowej stanowią grupę.
- Następna grupa może wejść na stołówkę po wykonaniu przez personel szkoły czynności dezynfekcyjno-porządkowych i po czasie, który wynika ze specyfikacji produktów użytych do dezynfekcji.
- Przygotowane posiłki należy wydawać przez okienko podawcze. Posiłki odbierają pojedynczo dzieci zachowując odstęp od innych uczniów stojących w kolejce. W okienku wydawane będą również sztućce.
- Naczynia po posiłkach są odnoszone pojedynczo przez uczniów do okienka „zwrot naczyń”, skąd są na bieżącoodbierane do mycia przez wyznaczonego pracownika kuchni.
- Naczynia należy myć w zmywarce zfunkcją wyparzania w temperaturzeco najmniej 60 stopni z wykorzystaniem środków myjących.
- Uczniowie spożywają posiłki wg następującego harmonogramu:
- Klasy 1-3 – przerwa o godzinie 11.30,
- Klasy 4, 5, 6 – przerwa o godzinie 12.35,
- Klasy 7,8 – przerwa o godzinie 13.35.
- Szczegółowe zasady przebywania na stołówce określone zostaną w regulaminie stołówki do 6 września i opublikowane w dzienniku elektronicznym Librus i na stronie szkoły.
§ 6
Zasady dostarczania i przyjmowania towaru do kuchni
- Dostawcytowarówpowinnibyć zaopatrzeniw maseczki,rękawiczkii inne środki ochrony osobistej.
- Przywożony towar – produkty spożywcze– muszą być opakowane i zabezpieczone przed uszkodzeniem.
- Towar dostawcy wystawiają przed wejściem do szkoły od strony magazynów kuchennych.
- Dostawcy nie mogą wchodzić na teren szkoły ani kontaktować się bezpośrednio z pracownikami;w razie potrzeby zalecanyjestkontakt telefonicznylubmailowy.
- Dostawcy zostaną powiadomieni o obowiązujących procedurach przez pracowników sekretariatu.
§ 7
Postępowanie w przypadku wystąpienia u dziecka niepokojących objawów
- Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 2 m odległości.
- Dziecko znajduje się pod opieką pracownika szkoły wyznaczonego przez dyrektora szkoły.
- Dziecku należy zmierzyć temperaturę ciała:
- jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38°C lub wyżej – należy powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły,
- jeżeli pomiar termometrem innym niż bezdotykowy wynosi pomiędzy 37,2°C-37,9°C – należy powiadomić rodziców ucznia i ustalić ewentualną konieczność sposobu odebrania ze szkoły/placówki.
- Rodzic poinformowany telefonicznie o wystąpieniu u dziecka niepokojących objawów jest zobowiązany do pilnego odebrania dziecka. Rodzic po dotarciu do szkoły, nie wchodzi na jej teren tylko powiadamia pracownika sekretariatu, że jest gotowy do odbioru dziecka.
§ 8
Postępowaniewprzypadkuwystąpieniau pracownika szkoły niepokojących objawów
-
-
- Pracownik, który w czasie pracy zauważył u siebie objawy chorobowe typu: gorączka, uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, bóle głowy, bóle mięśni niezwłocznie informuje o tym dyrektora szkoły, który podejmuje następujące działania:
- kieruje pracownika, do wyznaczonego odizolowanego pomieszczenia (unikając kontaktu z innymi osobami),
- do czasu ustalenia stanu zdrowia dyrektor odsuwa pracownika od pracy.
-
- Każdy pracownik powinien poddać się pomiarowi temperatury ciała w razie uzasadnionej potrzeby.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik należy bezzwłocznie poddać dezynfekcji.
- O ustaleniach dokonanych z lekarzem lub sanepidem, pracownik niezwłocznie informuje dyrektora szkoły.
§ 9
Postępowanie w przypadku potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły
-
- Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zaistniałej sytuacji i w porozumieniu z organem prowadzącym, po uzyskaniu pozytywnej opinii sanepidu, podejmuje stosowną decyzję o zmianie modelu kształcenia lub innych środkach prewencyjnych.
- Dyrektor szkoły o potwierdzeniu zakażenia u pracownika/ucznia informuje organ prowadzący i kuratora oświaty zgodnie ze schematem procesu komunikowania się w sytuacjach kryzysowych dotyczących jednostek systemu oświaty.
- Dyrektor ustala listę osób przebywających w tym samym czasie w części budynku, w której przebywała osoba zakażona.
- W przypadku potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 dyrektor szkoły zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności należy sporządzić notatkę lub protokół.
§10
Postanowienia końcowe
- Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
- Procedura może być modyfikowana.
- Procedura zostanie opublikowana na stronie szkoły, przesłana jako wiadomość w dzienniku elektronicznym do nauczycieli, rodziców i uczniów oraz udostępniona w formie papierowej w sekretariacie szkoły.
- Nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi zostaną zapoznani z procedurą podczas szkolenia.
- O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.
PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCA ORGANIZACJI ZAJĘĆ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
-
Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. W przypadku zbyt dużej ilości dzieci wymagających opieki, nauczyciele dokonają selekcji dzieci w porozumieniu z dyrektorem szkoły.
-
Podczas pobytu w świetlicy uczniowie zachowują dystans społeczny wynoszący min. 1,5 m. Nie podchodzą do biurka.
-
Okrycia wierzchnie oraz obuwie uczniowie zostawiają w szafkach.
-
Z sali usunięte są przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć lub zdezynfekować.
-
Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze.
-
Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
-
Nauczyciel organizuje przerwy, wietrzenie sali raz na godzinę.
-
Zaleca się przebywanie na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
-
Sprzęt sportowy wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
-
Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
-
Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
-
Dzieci przychodzą na świetlicę samodzielnie.
-
Rodzic/opiekun/osoba upoważniona odbierając dziecko nie wchodzi do sali. Przy drzwiach świetlicy podaje imię i nazwisko dziecka oraz klasę, a następnie wraca do strefy za zamkniętymi drzwiami przy wejściu głównym do szkoły i tam oczekuje na dziecko.
-
Odbiór dziecka z uwagi na BHP odbywa się w czasie trwania lekcji, ponieważ w czasie przerwy na korytarzu wzmożony jest ruch uczniów.
-
Rodzice i opiekunowie odbierający uczniów ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m. Przy wejściu dezynfekują ręce i mają obowiązek korzystać z osłony usta i nos.
-
Rodzice ucznia/opiekunowie mają obowiązek podania co najmniej dwóch aktualnych numerów telefonu do szybkiej komunikacji.
-
W pierwszym dniu korzystania z zajęć opiekuńczo – wychowawczych przez dziecko, rodzic/prawny opiekun wypełnia stosowne dokumenty i oświadczenia oraz zobowiązuje się do natychmiastowego informowania szkoły o jakiejkolwiek zmianie informacji zawartych w oświadczeniach.
-
Nauczyciele prowadzący zajęcia opiekuńczo - wychowawcze z uczniami na terenie szkoły wyjaśniają uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w szkole, dlaczego zostały wprowadzone. Dbają o pozytywny przekaz powyższych treści w celu wzbudzenia w dzieciach poczucia bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności za swoje zachowanie bez poczucia lęku.
-
Nauczyciele prowadzący zajęcia opiekuńczo - wychowawcze z uczniami na terenie szkoły prezentują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji umieszczonej w widocznym miejscu w szkole.
REGULAMIN KORZYSTANIA ZE STOŁÓWKI SZKOLNEJ
W OKRESIE ZAGROŻENIA ZAKAŻENIEM COVID-19Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego
w Tychach- Do stołówki szkolnej wstęp mają wyłącznie ci uczniowie, którzy opłacili abonament za obiady.
- W stołówce mogą przebywać tylko osoby spożywające posiłek, dyżurujący nauczyciele
oraz pracownicy obsługi i administracji odpowiedzialni za utrzymanie czystości. - Opiekę nad uczniami sprawują dyżurujący nauczyciele.
- Uczeń zobowiązany jest przed posiłkiem umyć ręce zgodnie z instrukcją mycia i dezynfekcji rąk. Zobowiązany jest również zachować ogólnie przyjęte zasady BHP.
- Uczniowie do stołówki wchodzą bez tornistrów. Konieczne jest noszenie maseczki zasłaniającej nos i usta lub przyłbicy ochronnej, które uczeń może zdjąć dopiero przy stoliku, gdy rozpoczyna posiłek.
- Uczniowie przebywający na terenie stołówki zachowują minimalny dystans: 1,5 m od uczniów z innych klas.
- Wydawanie posiłków odbywa się podczas przerw obiadowych, wg następującego harmonogramu:
- na przerwie o godz. 11.30 posiłki spożywają uczniowie klas 1 – 3;
- na przerwie o godz. 12.35 posiłki spożywają uczniowie klas 4 – 6;
- na przerwie o godz. 13:35 posiłki spożywają uczniowie klas 7 – 8;
- uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej są przyprowadzani na obiad przez nauczycieli – wychowawców świetlicy.
- Posiłki oraz sztućce podawane są przez osobę do tego wyznaczoną – obsługę stołówki – przez okienko podawcze z zachowaniem środków bezpieczeństwa.
- Po wejściu do stołówki uczeń ustawia się w kolejce do okienka. Po odebraniu posiłku zajmuje wyznaczone mu miejsce: określone numerem stołu i krzesła (tylko tam może spożywać posiłek).
- W trakcie spożywania obiadu należy stosować zasady kulturalnego zachowania. Nie wolno prowadzić głośnych rozmów, zakazane jest przemieszczanie się po sali bez potrzeby, zabrania się biegania, przepychania się w kolejce, prezentowania innych, niestosownych zachowań.
- Zabronione jest przestawianie stołów i krzeseł.
- Po spożytym posiłku uczeń ma obowiązek odnieść naczynia i sztućce, z których korzystał do wyznaczonego do zwrotu naczyń okienka, gdzie na bieżąco odbierać je będzie pracownik kuchni.
- Uczniowie przebywają na terenie stołówki szkolnej nie dłużej niż jest to konieczne, po odniesieniu naczyń niezwłocznie opuszczają stołówkę.
- Za szkody spowodowane w stołówce odpowiada uczeń, a finansowo jego rodzice.
- W przypadku nierespektowania wyżej wymienionych zasad zachowania, poinformowany zostanie wychowawca klasy i za jego pośrednictwem rodzice ucznia.
- Za rażące naruszenie Regulaminu stołówki uczeń może zostać ukarany ujemnymi punktami
z zachowania (zgodnie z zapisami w Statucie Szkoły: Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa w szkole) lub może zostać skreślony z listy osób korzystających z posiłków w stołówce szkolnej. - Niniejszy Regulamin może ulec modyfikacjom i zmianom, wynikającym z potrzeby zachowania procedur bezpieczeństwa w okresie zagrożenia zakażeniem wirusem COVID-19 i konieczności dostosowania go do bieżącej sytuacji i potrzeb. O wszelkich zmianach uczniowie zostaną poinformowani.
Procedura działalności biblioteki oraz przyjmowania zwrotów materiałów bibliotecznych w Szkole Podstawowej nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tychach w okresie obowiązywania stanu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.
DZIALALNOŚĆ BIBLIOTEKI
- Nauczyciel bibliotekarz podczas wykonywania obowiązków zachowuje bezpieczną odległości od rozmówcy i współpracowników (minimum 1,5 m).
- W bibliotece dostępny jest dozownik z płynem do dezynfekcji rąk.
- Czytelnik przebywający w bibliotece zobowiązany jest do noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta lub przyłbicy ochronnej, które może zdjąć tylko podczas korzystania z czytelni, po zajęciu miejsca przy stoliku.
- Podczas wypożyczania książek w bibliotece może przebywać jednocześnie dwóch czytelników.
- Czytelnik zachowuje dystans przestrzenny (1,5 m) od biurka bibliotekarzy. Pozostali użytkownicy czekają na zewnątrz biblioteki, z zachowaniem bezpiecznej odległości od siebie, nie przekraczając wyznaczonych linii (oznakowanie na podłodze).
- Niedostępny jest swobodny dostęp do regałów bibliotecznych. Czytelnikowi książki podaje nauczyciel bibliotekarz. Czytelnicy mogą przeglądać katalog biblioteczny online poprzez swoje konto w dzienniku Librus (Moduły/e-biblio) lub korzystając z linku: https://biblio.edu.pl/opacWeb/bstart/645 . Nie jest możliwe zamawianie książek.
- W czytelni może przebywać jednocześnie trzech uczniów, o ile nie przebywają w bibliotece, w tym samym czasie uczniowie nie uczestniczący w zajęciach religii, będący pod opieką nauczyciela bibliotekarza.
- Podczas przebywania w czytelni uczniowie zachowują ogólnie przyjęte zasady BHP, posiadają własne przybory szkolne, którymi nie wymieniają się miedzy sobą.
- Rodzic/opiekun odbierający ucznia z czytelni podaje przy drzwiach biblioteki imię i nazwisko ucznia oraz klasę, i czeka przed wejściem do biblioteki.
- Do odwołania nie ma możliwości korzystania z pracowni ICIM.
- Pomieszczenie biblioteki jest systematycznie wietrzone, regularnie dezynfekowane są powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy i pracownicy, np. klamki drzwi wejściowych, blaty, oparcia krzeseł, klawiatury, telefon, włączniki światła.
- Regularnie po każdym przyjęciu książek i podręczników dezynfekowany jest blat biurka bibliotekarza.
- Lektury szkolne wypożyczane są dla poszczególnych klas w kompletach. Nauczyciel polonista zgłasza bibliotekarzom wypożyczenie kompletu lektur dla klasy poprzez informację w dzienniku Librus minimum dwa dni przed terminem odbioru. W oznaczonym dniu nauczyciel polonista wyznacza dwóch uczniów, którzy odbierają książki z biblioteki, a następnie przekazuje je uczniom podczas zajęć lekcyjnych. Lektury wypożyczone dla uczniów nieobecnych w danym dniu na zajęciach lekcyjnych zwracane są tego samego dnia do biblioteki. Uczeń po powrocie do szkoły wypożycza lekturę indywidualnie (harmonogram wypożyczeń według klas).
PRZYJMOWANIE ZWROTÓW KSIĄŻEK/MATERIAŁÓW BIBLIOTECZNYCH
- Kwarantannie podlegają wszystkie oddawane do biblioteki książki oraz materiały biblioteczne. Okres kwarantanny wynosi 2 dni.Zwracane książki oraz materiały biblioteczne odkładane są przez uczniów do przygotowanych kartonów z oznaczoną datą zwrotu.
- Nauczyciel bibliotekarz, po zapełnieniu kartonu, umieszcza go w wyznaczonym miejscu w bibliotece celem odizolowania na czas kwarantanny, po tym okresie książki i materiały biblioteczne włącza do użytkowania.
- Książki i materiały biblioteczne zwracane są przez uczniów/rodziców tylko w ustalone przez dyrektora i nauczyciela bibliotekarza określone dni i godziny, z zachowaniem podziału na klasy (w celu uniknięcia grupowania się osób).
- Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu książek/materiałów bibliotecznych ma obowiązek być w maseczce ochronnej.
Regulamin korzystania z szatni szkolnej
(obowiązujący w czasie zagrożenia zakażeniem wirusem COVID-19)-
Do stołówki szkolnej wstęp mają wyłącznie ci uczniowie, którzy opłacili abonament za obiady.
-
W stołówce mogą przebywać tylko osoby spożywające posiłek, dyżurujący nauczyciele
oraz pracownicy obsługi odpowiedzialni za utrzymanie czystości. -
Opiekę nad uczniami sprawują dyżurujący nauczyciele.
-
Uczeń zobowiązany jest przed posiłkiem umyć ręce zgodnie z instrukcją mycia i dezynfekcji rąk. Zobowiązany jest również zachować ogólnie przyjęte zasady BHP.
-
Uczniowie do stołówki wchodzą bez tornistrów.Konieczne jest noszenie maseczki zasłaniającej nos i usta lub przyłbicy ochronnej, które uczeń może zdjąć dopiero przy stoliku, gdy rozpoczyna posiłek.
-
Uczniowie przebywającyna terenie stołówki zachowują minimalny dystans: 1,5 m od uczniów z innych klas.
Wydawanie posiłków odbywa się podczas przerw obiadowych, wg następującego harmonogramu:
11.30 – przerwa obiadowa dla klas 1a,b, 2a,c,d, 3c,d
12.30 – przerwa obiadowa dla klas 1c,d, 2b, 3a,b
-
Uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej są przyprowadzani na obiad przez nauczycieli – wychowawców świetlicy.
-
Posiłki oraz sztućce podawane są przez osobę do tego wyznaczoną – obsługę stołówki – przez okienko podawcze z zachowaniem środków bezpieczeństwa.
-
Po wejściu do stołówki uczeń ustawiasięw kolejce do okienka.Po odebraniu posiłku zajmuje wyznaczone mu miejsce: określone numerem stołu i krzesła (tylko tam może spożywać posiłek).
-
W trakcie spożywania obiadu należy stosować zasady kulturalnego zachowania. Nie wolno prowadzić głośnych rozmów, zakazane jest przemieszczanie się po sali bez potrzeby, zabrania się biegania, przepychania się w kolejce, prezentowania innych, niestosownych zachowań.
-
Zabronione jest przestawianie stołów i krzeseł.
-
Po spożytym posiłku uczeń ma obowiązek odnieść naczynia i sztućce, z których korzystał do wyznaczonego do zwrotu naczyń okienka, gdzie na bieżąco odbierać je będzie pracownik kuchni.
-
Uczniowie przebywają na terenie stołówki szkolnej nie dłużej niż jest to konieczne, po odniesieniu naczyń niezwłocznie opuszczają stołówkę i idą pod swoją salę.
-
Za szkody spowodowane w stołówce odpowiada uczeń, a finansowo jego rodzice.
-
W przypadku nierespektowania wyżej wymienionych zasad zachowania,poinformowany zostanie wychowawca klasy i za jego pośrednictwem rodzice ucznia.
-
Za rażące naruszenie Regulaminu stołówki uczeń może zostać ukarany ujemnymi punktami
z zachowania (zgodnie z zapisami w Statucie Szkoły: Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa wszkole) lub,w przypadku jego wielokrotnego złamania, może zostać skreślony z listy osób korzystających z posiłków w stołówce szkolnej. -
Niniejszy Regulamin może ulec modyfikacjom i zmianom, wynikającym z potrzeby zachowania procedur bezpieczeństwa w okresie zagrożenia zakażeniem wirusem COVID-19 i konieczności dostosowania go do bieżącej sytuacji i potrzeb. O wszelkich zmianach uczniowie zostaną poinformowani.