W ramach obchodów Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, w dniu 3 grudnia 2019r., przedstawiciele uczniów klas szóstych uczestniczyli w warsztatach, pozwalających doświadczyć im, choć w niewielkim stopniu, jakie trudności w życiu codziennym, napotykają osoby z różnymi ograniczeniami funkcji fizycznych, psychicznych lub umysłowych.
Mogliśmy się przekonać np. jak, będąc osobą niedowidzącą lub niewidomą, m.in.:
- robić zakupy (poprzez odróżnianie podobnych do siebie warzyw lub owoców z zamkniętymi oczami),
- płacić za zakupy czy usługi (próbując rozróżnić monety),
- spakować prezenty,
- przygotować ciasto lub jajecznicę – starając się rozdzielić żółtka od białek.
Pochyliliśmy się również nad osobami niedosłyszącymi oraz z dysfunkcją ręki, prosząc by uczniowie zapisali fragment tekstu mając zatyczki w uszach czy różnego rodzaju rękawice na rękach.
Nie obyło się bez błędów czy pomyłek, efekty pracy nie są najgorsze, ale ważne jest, że w informacji zwrotnej otrzymanej od szóstoklasistów, usłyszeliśmy, że osoba niepełnosprawna to nie tylko ta na wózku. Nikt już też, nie będzie się dziwił wydłużaniu czasu pracy na sprawdzianach czy kartkówkach osobom, które na to zasługują, a mamy ich w naszej szkole – kilkanaście!
Pozostali uczniowie mieli okazję poznać trudności napotykane przez osoby niepełnosprawne na zajęciach wychowania fizycznego (przykładowo: kozłowanie piłki z opaską na oczach; przeprowadzenie drugiej osoby, która ma zasłonięte oczy przez tor przeszkód; rzucanie do kosza lub trafianie do bramki z zasłoniętymi oczami) lub godzinach wychowawczych z prezentacją multimedialną:” Savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością” oraz wziąć udział w konkursie plastycznym: „Jak widzę niepełnosprawność”.