W ramach projektu “Młodzi głosują 2023” uczniowie klas 6,7 i 8
ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Tychach mieli okazję wziąć udział w symulacji wyborów i tak jak dorośli zagłosować na wybrane komitety.
Na kogo zagłosowali?
10 października w niemal 600 szkołach z całej Polski młodzież zagłosowała na komitety, które startują w powszechnych wyborach parlamentarnych. Oznacza to, że niemal 200 000 uczennic i uczniów miało okazję stanąć przed podobną decyzją jak dorośli wyborcy i dać znać o swoich poglądach.
W projekcie “Młodzi głosują 2023” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wzięła udział również Szkoła Podstawowa nr 37 z Tychów.
Działania młodych
W projekcie “Młodzi głosują 2023” uczniowie i uczennice samodzielnie tworzą kampanię profrekwencyjną, powołują komisję wyborczą i przeliczają głosy.
Ze wsparciem organizatora i nauczycieli-koordynatorów, przez własne doświadczenie uczą się o najważniejszych mechanizmach demokracji. Cała szkoła ma możliwość uczestniczyć w tym wyborczym święcie, uświadamiając młodzieży jak cennym prawem jest prawo wybierania swoich przedstawicieli.
W ramach projektu uczniowie i uczennice, prócz samych wyborów, mają również możliwość zorganizowania szkolnych debat na ważne tematy, które są interesujące dla młodzieży, a bywają pomijane przez partie polityczne i opinię publiczną. Ponadto nauczyciele i nauczycielki, korzystając ze scenariuszy przygotowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, prowadzą lekcje o parlamencie, świadomym wyborze, partiach politycznych czy referendum. Wszystko w celu kompleksowego budowania zainteresowania polityką, które zaowocuje obywatelskimi nawykami
w przyszłości.
Wyniki wyborów
Frekwencja w Szkole Podstawowej nr 37 wyniosła 61%.
Uczniowie zagłosowali w następujący sposób:
KKW KOALICJA OBYWATELSKA (PO, .N, IPL, ZIELONI)
37,90%
KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ
18,10%
KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
12,10%
KW NORMALNY KRAJ
10,30%
KKW TRZECIA DROGA (POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI I POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE)
8,60%
KW NOWA LEWICA
7,70%
KW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY
3,40%
KOMITET WYBORCZY POLSKA JEST JEDNA
1,70%
KW POLSKA LIBERALNA STRAJK PRZEDSIĘBIORCÓW
0%
Wyniki szkolnych wyborów wprowadzone zostały przez zespoły uczniowskie pod opieką nauczycieli-koordynatorów na dedykowaną projektowi platformę przygotowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na tej podstawie organizator opublikował ogólnopolskie wyniki. Dzięki temu opinia publiczna może poznać poglądy młodzieży, która wkrótce uzyska prawa wyborcze i będzie współdecydować o wyglądzie polskiej sceny politycznej. Ogólnokrajowe wyniki szkolnych symulacji wyborów w projekcie “Młodzi głosują 2023” można znaleźć na stronie: Platforma “Młodzi głosują”.
Świadomy wybór młodych
“Od wielu lat frekwencja w grupie najmłodszych wyborców jest bardzo niska. Powodów jest wiele, ale jednym z ważniejszych jest to, że młodzi ludzie często nie mają okazji rozmawiać z dorosłymi o swoich poglądach i brakuje im neutralnej przestrzeni na debatę o tematach wyborczych. Kończąc 18 lat obywatelki
i obywatele otrzymują prawo głosowania, nie można jednak oczekiwać, że wszyscy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki staną się świadomi wyborczo.
Postaw wyborczych i obywatelskich też trzeba uczyć. Organizując “Młodzi głosują”, wychodzimy tym potrzebom naprzeciw” - mówi Michał Mazur koordynator projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Tradycja “Młodzi głosują” - projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej
Od 1995 roku w projektach „Młodzi głosują” wzięło udział kilka tysięcy szkół, a ponad 3 miliony uczniów zagłosowało w szkolnych wyborach. Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach wzięła udział w projekcie po raz kolejny.
Podstawową zasadą projektu jest neutralność polityczna. “W naszym przewodniku projektowym oraz na webinariach z uczestniczkami i uczestnikami zwracamy szczególną uwagę na to jak zorganizować głosowanie bez agitacji wyborczej” - mówi mówi Michał Mazur koordynator projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
W 2010 roku po petycji samych osób uczestniczących w ,,Młodzi głosują”
do kodeksu wyborczego dodano zapis stanowiący, że za agitację nie uznaje się prowadzonych w szkole zajęć edukacyjnych. “Ustawodawca rozpoznał wartość jaką niosą ze sobą projekty, które uczą o znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego. Obserwujemy, że osoby, które na etapie szkolnym uczestniczą w ciekawych zajęciach z zakresu edukacji wyborczej, chętniej biorą aktywny udział w budowie społeczeństwa obywatelskiego, także po osiągnięciu pełnoletności” - dodaje Michał Mazur.
Dziękuję za udział w projekcie i współpracę uczniom klasy 8a: Julii Nawrat, Bartoszowi Smolikowi i Filipowi Kowalskiemu.
Małgorzata Sułecka-Czyż
koordynator „Młodzi głosują”
Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach