26 listopada klasy pierwsze przygotowywały się do Dnia z patronem szkoły. Uczniowie poznali bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego oraz wysłuchali listu od Koziołka Matołka. Ich wiedza została sprawdzona w czasie testu. Opiekunami oraz pomocnikami w czasie spotkania byli uczniowie z klasy 5d. Sprzęt nagłaśniający (#laboratoriaprzyszlosci ) obsługiwany był przez Miłosza z 7b.
Dzień z patronem szkoły
40-lecie naszej szkoły
Wśród wielu ważnych wydarzeń wpisanych w tegoroczny kalendarz szkolny na szczególną uwagę zasługuje bez wątpienia 40-lecie naszej szkoły.
Jubileusz był okazją do spotkań kilku pokoleń nauczycieli, uczniów, przyjaciół szkoły, władz miasta.
Były rozmowy, chwile wzruszenia, wspomnienia zabawnych sytuacji czy po prostu tego, co było udziałem każdego absolwenta.
Uroczystość w niezwykle błyskotliwy sposób przedstawiła historię naszej szkoły i najważniejsze momenty z jej życia.
Obchodom 40-lecia towarzyszyło nadanie naszej szkolnej izbie regionalnej imienia pani dr Łucji Staniczkowej.
Wszyscy uczniowie biorący udział w części artystycznej oraz profesjonalna obsługa techniczna sprawiły, że widzom został przedstawiony spektakl, o którym zaproszeni goście wyrażali się z zachwytem i uznaniem.
Jak było? Obejrzyjcie naszą galerię
Koncert Pieśni i Poezji Patriotycznej
Szkoła to nie tylko miejsce, w którym uczniowie zdobywają wiedzę na różne sposoby. Ale kiedy wiedzę przekazują ich rówieśnicy i czynią to w niekonwencjonalny sposób, to pozostaje ona w głowach i sercach uczniów na zawsze.
Taką niezwykłą lekcją był Koncert Pieśni i Poezji Patriotycznej będący tradycją naszej szkoły.
Treści patriotyczne przekazywane przez uczniów w recytowanych tekstach, pieśniach i piosenkach nie były pusto brzmiącymi słowami. Obrazowały wysiłek wielu pokoleń w dążeniu do niepodległości. Niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba przypominać o tym, co było złe, aby to zło się nie powtórzyło. Na życie w wolnej ojczyźnie trzeba sobie zapracować.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wspaniałego widowiska za zaangażowanie i ogromny talent.
#LaboratoriaPrzyszlosci
Dnia 25.11 kolejna klasa (8a) budowała obwody elektryczne korzystając ze sprzętu z projektu Laboratoria Przyszłości
Tyskie Orły
Alicja, Emilia i Szymon. Trzy wyjątkowe osoby, wyjątkowe talenty, poparte mrówczą pracowitością. Mamy szczęście, że to nasi uczniowie. 25 listopada o godzinie 12.00 w Tatrze Małym w Tychach, odbyła się IX Gala Najzdolniejszych Uczniów, podczas której wręczono stypendium "Tyskie Orły". Wiemy, że nasze orły będą szybować wysoko, a my będziemy śledzić ich dalsze kariery. Gratulacje, Alicja, Emilia i Szymon.
Tydzień Edukacji Globalnej
Właśnie zakończył się Tydzień Edukacji Globalnej - w Polsce to 25 edycja tego wydarzenia! Temat przewodni TEG 2024 brzmi: „DziałajMY dla PlaneTY!”, co świetnie rymowało się z tematyką bajki o zmianach klimatu, której wysłuchali uczniowie klasy 1d. Dzieci z zaangażowaniem obserwowały zmieniające się obrazki w teatrzyku kamishibai i słuchały opowieści o Czarnym smoku i małej Tamicie. Później same zastanawiały się w jaki sposób mogą małymi krokami zmieniać świat? Wystarczy zakręcić wodę podczas mycia zębów, segregować śmieci albo pić kranówkę zamiast wody w plastikowych butelkach. Tak niewiele, a może dużo zmienić
#zrodla #bajkaoklimacie #teg2024 #teg #kamishibai #edukacjaklimatyczna
Dzień Patrona Szkoły w szkolnej bibliotece
- 12
"Mądrym być, to wielka sztuka, ale dobrym, jeszcze większa".
"Ponad mądrością głowy góruje mądrość stokroć wspanialsza, mądrość serca".
"Najsłodszym chlebem jest ten chleb, którym można nakarmić głodnego".
"Uśmiechnęła się do mnie - o serce ratunku! Bowiem cóż to jest uśmiech? To pół pocałunku!".
"Największy filozof często nie znajdzie prawdy, którą odkryją sprytne i niczym nie zamglone oczy dziecka".
"Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem; miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru".
"Przecie każda książka jest żywym stworzeniem.... . Każda ma duszę i każda ma serce".
Kto napisał te piękne, skłaniające do przemyśleń słowa? Oczywiście Kornel Makuszyński. Można je znaleźć m.in. w książkach jego autorstwa.
27 listopada, w Dzień Patrona Szkoły poznawaliśmy naszego patrona i jego twórczość w szkolnej bibliotece na różne sposoby.
https://photos.app.goo.gl/4FswQ7o2QxW8bAjz9https://photos.app.goo.gl/4FswQ7o2QxW8bAjz9
Światowy Dzień Pluszowego Misia
- 11
Światowy Dzień Pluszowego Misia w szkolnej bibliotece - to był radosny i ciepły dzień.
"Pierwszy Pogromca Koszmarnych Snów,
Płaczoposkramiacz (zastrzyki! znów!)
Ten, Co Wie Wszystko (jak i dlaczego),
Wielki Bohater, Co Się Niczego…..
Nigdy Nie Boi (no… może prania),
Najlepszy Kompan ( zwłaszcza do spania)
Druh Podróżników ( z klapniętym uszkiem),
Ten Co się Zmienia Czasem w Poduszkę,
Pierwszy zastępca Mamy i Taty,
Największy Twardziel (z pluszu i waty),
Guzikooki Strażnik Plecaka,
Dzielny Obrońca ( kiedy jest draka)
Ten, Co Zdejmuje z Serca Ciężary,
I z którym Zawsze Jest Się Do Pary.
Cóż to za rycerz? Cóż to za chwat?
Słynny już chyba na cały świat?
Zdradzę Wam całą prawdę już dziś
To żaden rycerz, to jest mój miś!"
(T. Plebański „Pierwszy Pogromca”)
Igrzyska sportowe
W tym roku igrzyska sportowe klas drugich tematycznie związane były z 40-leciem naszej szkoły. Uczniowie pokazali, że potrafią przestrzegać zasad, dokładnie i szybko wykonywać zadania. Była rywalizacja, współpraca i dobra zabawa. Puchar zdobyła klasa IIB. GRATULUJEMY!
Dziękujemy przedstawicielom klasy 5d za obsługę techniczną, pomoc w przeprowadzeniu zawodów.
Godzina dla Młodych Głów
W naszej szkole realizowany jest program profilaktyczny „Godzina dla Młodych Głów”. Przez cały rok szkolny w czasie lekcji wychowawczych będziemy rozmawiać otwarcie o zdrowiu psychicznym, m.in. o naszych emocjach, potrzebach i granicach. Liczymy, że te spotkania będą dla wszystkich okazją do rozwijania umiejętności zadbania o swój dobrostan i zdrowie psychiczne.
W świetlicy
Na świetlicy w tym tygodniu mówiliśmy o dniu życzliwości, dniu kredki i dniu telewizji , stąd powstały prace wykonane techniką mieszaną. Zwróciliśmy też uwagę na to, jak zapobiegać przemocy i jak na nią reagować, zwłaszcza na przemoc rówieśniczą. Odbył się również blok zajęć o emocjach, gdzie dzieci uczyły się rozpoznawać, nazywać i wyrażać swoje emocje. Zatrzymaliśmy także nad wierszami i powstały prace plastyczne będące interpretacją wierszy. Poza tym na dworze można było już ulepić ze śniegu pierwsze bałwany
W świetlicy
Naszych świetliczaków w ostatnim czasie męczyło pytanie co z nich wyrośnie??, kim będą czy strażakami, lekarzami, dekarzami, naukowcami, nauczycielami, detektywami , dyrektorami, tancerzami ??, pytań miały mnóstwo. Więc Pani Jola i Pani Iza postanowiły poprosić naszego szkolnego doradcę zawodowego o pomocną dłoń. Więc długo nie czekając Pani Justyna odpowiedziała na wszystkie ich pytania , podpowiedziała co ich naprowadzi na trop kim będą w przyszłości. Cudowne to były lekcje, podczas których było dużo uśmiechu, rozmów zabawy, eksperymentów co bardzo świetliczaki kochają oraz konkurs na prace plastyczną pt „Mój wymarzony zawód”
Planetarium
Klasa 3d i 3e odwiedziły Planetarium Śląskie. Dzieci wybrały się w fascynującą podróż przez Układ Słoneczny, podziwiały piękno kosmosu, zgłębiały wiedzę o wszechświecie. W trakcie zwiedzania ekspozycji stałej uczniowie brali udział w ciekawych ekspertach i na własnej skórze odkrywali prawa panujące w naszej galaktyce, a nawet poza nią.
Noc w szkole
Noc z 22 na 23 listopada klasa 3e pod opieką pani Barbary Norek oraz Karoliny Holesz-Antolak spędziła w szkole. Dzieci m.in. samodzielnie przygotowały posiłek przy użyciu sprzętu z #laboratoriówprzyszłości, zwiedzały najmroczniejsze zakamarki szkoły, wzięły udział w pidżama party czy oglądały bajkę. Nocka w szkole to nie tylko świetna zabawa czy doskonały sposób na integrację klasy, ale również nauka samodzielności i budowanie wiary we własne siły
Mistrz Tabliczki Mnożenia
22 listopada w naszej szkole został zorganizowany konkurs Mistrz Tabliczki Mnożenia. W konkursie brali udział uczniowie klas 3-5, którzy sprawdzali swoją wiedzę odpowiadając na pytania w aplikacji Kahoot. Uczniom, którzy nie mieli swojego telefonu oraz mieli problem z obsługą aplikacji chętnie pomagali starsi koledzy z klas 7 i 8. Walka była bardzo emocjonująca, a uczestnicy skupieni i zmotywowani do samego końca. Po serii 30 pytań na podium znaleźli się:
Klasy III
I miejsce: Antoni Średniawa
II miejsce: Aleksandra Gaszka
III miejsce: Hanna Kaźmierczyk
Klasy IV
I miejsce: Wojciech Chrząścik
II miejsce: Hanna Strzelecka
III miejsce: Aleksander Kramarczyk
Klasy V
I miejsce: Adrian Konieczny
II miejsce: Jan Kisiel
III miejsce: Paweł Czarnecki
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie i serdecznie gratulujemy!
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
15 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Klasy 4a i 4b na lekcji matematyki utrwalały znajomość tabliczki mnożenia poprzez gry, zabawy i ciekawe zadania. Uczniowie chętnie rywalizowali ze sobą w układaniu wieży z kubeczków oraz szukaniu pasujących do siebie par klocków. Każdy wylosował też dla siebie sekretną wiadomość, którą rozszyfrował za pomocą tabliczki mnożenia.
Szkoła? Bajka?
Szkoła to nie bajka, zwłaszcza gdy za parę miesięcy czeka Cię ważny egzamin. Ale są takie dni, gdy szkolne korytarze wyglądają bardziej bajkowo niż zwykle. Wczoraj uczniowie naszej szkoły przebrali się za postaci z bajek, lub swoich idoli. Potraficie rozpoznać wszystkich na zdjęciach?
Lekcja fizyki
Czy fizyka może być ciekawa? Oczywiście! Tylko spójrzcie na naszych ósmoklasistów, którzy na lekcji fizyki budowali obwody elektryczne korzystając ze sprzętu z projektu Laboratoria Przyszłości.
Nasi Nauczyciele nominowani w prestiżowej nagrodzie DZ
Bezpieczeństwo na drodze
15 listopada klasa 1d wybrała się na zajęcia warsztatowe „Bezpieczeństwo na drodze” do tyskiego WORDu. Uczniowie najpierw mieli okazję zobaczyć krótkie filmiki dotyczące prawidłowego poruszania się po drodze oraz potrzeby zakładania odblasków. Później mogli „przechodzić” przez pasy w różnych sytuacjach: przy sygnalizacji świetlnej, bez sygnalizacji i we mgle - to było duże wyzwanie, ale wszyscy świetnie się spisali. Na koniec zajęć dzieci mogły pobawić się na dywanowej drodze
Archiwum Aktualności