Regulamin wolontariatu

Szkoły Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego

w Tychach

I.  Cele wolontariatu:

• rozwijanie wśród uczniów postaw otwartości i wrażliwości na potrzeby innych;
  • zapoznawanie uczniów z ideą wolontariatu;
  • przygotowywanie do podejmowania pracy wolontariusza;
  • umożliwianie podejmowania działań pomocowych na rzecz niepełnosprawnych, chorych, samotnych;
  • pomoc rówieśnikom szkolnym w trudnych sytuacjach;
  • wspieranie ciekawych inicjatyw uczniów, w tym kulturalnych, sportowych itp.;
  • ukazywanie uczniom obrazu współczesnego świata wraz z pojawiającymi się w nim problemami;
  • promowanie życia bez uzależnień;
  • wskazywanie autorytetów i pomoc w rozwijaniu zainteresowań uczniów.

II.  Rada Wolontariatu.

1. Samorząd Uczniowski wyłania ze swojego składu Radę Wolontariatu.
  2. W skład Rady Wolontariatu wchodzi dwóch przedstawicieli z klas IV - VIII.
  3. Opiekunem Rady Wolontariatu jest nauczyciel lub nauczyciele, którzy wyrażają chęć organizacji wolontariatu uczniów i zaangażowania się w bezinteresowną służbę potrzebującym.
  4. W działaniach wolontariatu uczestniczyć mogą wszyscy chętni nauczyciele, uczniowie, rodzice.
  5. Rada Wolontariatu wspólnie ze swoimi opiekunami opracowuje roczny plan pracy oraz końcoworoczne sprawozdanie z działalności wolontariatu, które przedstawiane jest Radzie Pedagogicznej.
  6. Praca wolontariuszy jest na bieżąco monitorowana przez opiekunów wolontariatu.

III.  Działania wolontaryjne.

1. Warunkiem działalności wolontaryjnej jest bezinteresowna chęć niesienia pomocy innym.
  2. Działania wolontaryjne mogą być organizowane przez wszystkich nauczycieli i innych pracowników szkoły na terenie szkoły lub poza nią.
  3. Uczniowie mogą brać także udział w działaniach wolontaryjnych organizowanych przez inne organizacje samorządowe i pozasamorządowe.
  4. Działalność wolontaryjna winna odbywać się przed lub po lekcjach.
  5. Uczniowie chętni do pracy w wolontariacie mogą skorzystać z oferty Miasta Tychy. Wszelkie informacje dostępne na stronie https://razemtychy.pl/tyskie-centrum-wolontariatu/.

IV.  Poświadczenie działalności wolontaryjnej.

1. Uczeń, który w całym cyklu kształcenia (klasy 4-7) przepracuje w wolontariacie minimum 25 godzin i przedstawi wychowawcy stosowne dokumenty potwierdzające działania w ramach wolontariatu (szkolnego i/lub pozaszkolnego) uzyska wpis na świadectwie ukończenia klasy 8 poświadczający działalność wolontaryjną.
  2. Z uwagi na wprowadzenie niniejszego Regulaminu w roku szkolnym 2023/24 uczniowie obecnych klas 8 zobowiązani są przepracować minimum 20 godzin.
  3. Działania wolontaryjne na terenie szkoły potwierdzane są przez nauczyciela
    w Dzienniczku działalności wolontariusza (zał. nr 1)
  4. Pozaszkolne dokumenty potwierdzające działalność wolontaryjną winny zwierać ilość przepracowanych godzin, pieczęć organizacji, fundacji, podpis organizatora oraz krótki opis działań. Dzienniczek działalności wolontariusza (zał.1) powinien zawierać tylko i wyłącznie działalność na terenie szkoły.
  5. Dzienniczek aktywności wolontariusza wraz z dokumentami potwierdzającymi działania wolontaryjne poza szkołą w danym roku szkolnym uczeń zobowiązany jest złożyć u wychowawcy na koniec klasy 8 . Wychowawca weryfikuje dokumentację i przepracowane godziny. Na tej podstawie przyznaje punkty na świadectwie ukończenia szkoły.

załącznik nr 1

Dzienniczek działalności wolontariusza

Imię i nazwisko ……………………., klasa………, rok szkolny………………

Data