Regulamin zachowania się uczniów w czasie przerw

.

REGULAMIN ZACHOWANIA SIĘ UCZNIÓW PODCZAS PRZERW

Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. Makuszyńskiego w Tychach

1. Przerwa przeznaczona jest na odpoczynek z kolegami koleżankami, na korzystanie z toalety, z biblioteki i na korzystanie ze sklepiku.
  2. W czasie przerw uczniowie przestrzegają zasad bezpieczeństwa i poprawnego zachowania.
  3. W czasie przerw uczniowie podporządkowują się poleceniom nauczycieli dyżurujących i innych pracowników szkoły.
  4. Wszystkie wypadki i konflikty powstałe na przerwach należy zgłaszać nauczycielowi dyżurującemu na danym piętrze lub obszarze.
  5. Uczniowie zobowiązani są do przebywania podczas przerw w rejonie sali, w której będą odbywać się lekcje, z wyjątkiem korzystania z biblioteki, sklepiku, toalety.
  6. W czasie obostrzeń związanych z pandemią uczniów obowiązuje obowiązek przebywania na wyznaczonych korytarzach, korzystają z wyznaczonych klatek schodowych (F i B) oraz toalet znajdujących się najbliżej sali:
    • klasy 7-8 - 2 piętro
    • klasy 4-6 – 1 piętro
    • klasy 1-3, 4b – parter
  7. Uczniowie zobowiązani są do pilnowania swoich tornistrów, w razie konieczności zostawienia ich bez opieki powinni poprosić kolegów lub koleżanki o zwracanie na nie uwagi.
  8. Zobowiązuje się uczniów, aby tornistry, torby ustawiali równo przy ścianie sali, w której będą odbywać się ich zajęcia.
  9. W czasie przerw nie wolno uczniom przebywać w salach lekcyjnych, chyba, że z uczniami w klasie przebywa nauczyciel.
  10. Zobowiązuje się uczniów na zwrócenie szczególnej uwagi podczas przechodzenia przy drzwiach z uwagi na otwieranie ich na zewnątrz.
  11. Uczniów obowiązują zasady bezpiecznego poruszania się po schodach – spokojnie wchodzą i schodzą zawsze prawa stroną.
  12. Czas przerwy uczniowie spędzają w sposób sprzyjający relaksowi i odprężeniu. W szczególności zabrania się w tym czasie:
  • biegania po schodach i korytarzach,
  • hałasowania (krzyki, piski, gwizdy),
  • stosowania agresji fizycznej i psychicznej (popychanie, bicie, podstawianie nóg, obrażanie, wyzywanie itp.),
  • organizowania zabaw, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia (np. gra w piłkę, ślizganie się, skakanie, kopanie,  rzucanie rożnych przedmiotów),
  • siadania na schodach i półpiętrach (zakaz blokowania dróg ewakuacyjnych),
  • śmiecenia i niszczenia mienia szkoły i sprzętu szkolnego,
  • noszenia przy sobie niebezpiecznych dla życia i zdrowia przedmiotów (noże, nożyczki, szpilki, pinezki, cyrkle i inne),
  • przynoszenia do szkoły samochodów i innych urządzeń zdalnie sterowanych.
  1. Uczniowie nie przebywają w toalecie bez potrzeby. Z toalet korzystamy tylko w sprawach związanych z higieną i potrzebami fizjologicznymi. Zabrania się jedzenia w toaletach. Uczniowie zobowiązani są do zachowania czystości.
  2. Uczniów obowiązuje absolutny zakaz korzystania z urządzeń rejestracji obrazu, dźwięku na terenie szkoły (w razie złamania tego punktu regulaminu, do szkoły wzywani są rodzice ucznia, w obecności których nagranie zostaje usunięte).
  3. W czasie przerw nie wolno uczniom przebywać w auli.
  4. Podczas przerw obiadowych do jadalni schodzą zgodnie z harmonogramem tylko ci uczniowie, którzy korzystają ze stołówki. Kulturalnie ustawiają się w kolejce w oczekiwaniu na posiłek.
  5. W czasie przerw nie wolno uczniom przebywać w szatniach, chyba, że jest to przed lub po zakończeniu lekcji.
  6. W czasie przerw uczniowie mogą korzystać ze sklepiku szkolnego według następującego harmonogramu:

8.45-8.55,

10.35-10.45

12.35-12.50

9.40-9.50

11.30-11.50

13.35 - 13.50

Za nieprzestrzeganie ustalonego harmonogramu będą wyciągane konsekwencje w postaci punktów ujemnych.

1. Podczas zakupów w sklepiku szkolnym należy ustawić się w kolejce. Zakazuję się przepychania oraz wypychania innych uczniów z kolejki. W momencie zakończenia przerwy uczniowie kończą zakupy.
  2. Opakowania po zakupach w sklepiku należy wyrzucać do kosza.
  3. O problemach, konfliktach, sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu, zauważonej dewastacji i obecności osób postronnych uczniowie niezwłocznie informują nauczyciela dyżurującego lub innego pracownika szkoły.
  4. Po dzwonku na lekcję uczniowie zobowiązani są ustawić się w pary przed wyznaczoną salą lekcyjną i oczekiwać w spokoju na nauczyciela.
  5. W trakcie pobytu na boisku znajdujemy się wyłącznie w zasięgu wzroku nauczyciela. Nie wolno chować się za budynkiem szkoły, wspinać się na płot, drzewa, bramki lub inne konstrukcje (np. konstrukcje kosza).
  6. Nie wolno otwierać okien na korytarzach, w toaletach, siadać na parapetach, chować się w ciemnych zakamarkach korytarzy, podziemi.
  7. Nie wolno w czasie trwania zajęć wychodzić poza teren budynku szkolnego.
  8. Podczas przerw na placu rekreacyjnym (patio) dodatkowo obowiązują następujące zasady:
  1. Wyjście na zewnątrz nie jest obowiązkowe;
  2. Uczniowie przebywają w wyznaczonym miejscu w zasięgu wzroku nauczyciela dyżurującego;
  3. Nie wolno wchodzić na ławki i siadać w niewłaściwy sposób;
  4. Nie wolno niszczyć roślinności rosnącej w otoczeniu szkoły.

.