- W zakładce Dla Rodziców zostały umieszczone informacje dotyczące zasad organizacji i przebiegu konkursu, zakresu wymagań, terminów organizowania drugiego i trzeciego stopnia oraz uprawnień laureatów.
Informacje znajdują się na podstronie KONKURSY PRZEDMIOTOWE
NOWE WIADOMOŚCI
Klasa 2 w bibliotece
W piątek 30 września bibliotekę odwiedziła klasa 2c. Podczas zajęć drugoklasiści dowiedzieli się na jakie działy podzielone są książki w bibliotece. Teraz już wiedzą gdzie szukać książek na interesujący ich temat i nie zawahali się z tej wiedzy skorzystać .
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Nie trzeba nikogo przekonywać, że warto czytać na głos. Najlepiej, jeśli czytamy komuś i możemy porozmawiać o treści przeczytanego fragmentu książki czy opowiadania. W czwartek 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji Pani Bibliotekarka odwiedziła klasy 3 czytając im przepiękną legendę o tym skąd się wziął chleb. Czytaliśmy także w bibliotece. Czytały Panie i dzieci. To bardzo owocny czas tworzący relacje. A niektórym z tego wspólnego głośnego czytania, powstały nawet piękne prace zrobione metodą origami.
WAŻNE INFORMACJE
- W zakładce Dla ucznia został umieszczony plik Oferta zajęć pozalekcyjnych
- W zakładce Dla Rodziców został umieszczony plik dotyczący Konsultacji zarówno dla rodziców jak i dla uczniów
Noc w szkole
Noc klasy 8f. 16-17 września 2022.Spotkaliśmy się pod szkołą, gdy wokół było już ciemno. No w końcu, tak jak to na NOC KLASOWĄ przystało. Odczuwało się napięcie i ekscytację mimo, że byli to uczniowie klasy 8f, czyli jedni z najstarszych w szkole. Jednak nowa sytuacja i wielka niewiadoma „jak to będzie?” robiła swoje. Generalnie celem tych zajęć było: poznanie się, integracja i poznanie wzajemnych oczekiwań. Nowego wychowawcy w stosunku do swojej nowej klasy i dzieci w stosunku do nowego opiekuna. W związku z tym, w nocy było wiele gier integracyjnych i rozmów wychowawczych. Wychowawca bacznie przyglądał się każdemu. Poznawał jacy są i uczył się na nowo jakie mają imiona. W końcu uczył ich przed swoim urlopem, ale troszkę wyrośli, zmienili się, no i do tego niemłoda już pamięć ma swoje prawa. Poświecono wiele czasu na zrozumienie jak wiele klasa traci, gdy ktoś przeszkadza w zajęciach. Gdy nie współpracuje. Uczniowie odczuli na własnych kościach jak wiele może zależeć od ich zaangażowania, tolerancji, pracowitości. Bardziej rozgarnięci na pewno załapali, a inni może jeszcze troszkę muszą nad tym pomyśleć. Czy takie zajęcia przyniosą klasie korzyść wkrótce się przekonamy na normalnych lekcjach. Oczywiście oprócz spraw wychowawczych, innych zajęć mieliśmy zaplanowanych na tyle dużo, że brakło czasu na spanie. Ale mimo wszystko, prawie cały zaplanowany harmonogram został zrealizowany. Rozpoczęliśmy od dzielenia się smakołykami, których w sumie zgromadziliśmy na korytarzu pełne trzy stoły. Ten słodki „szwedzki” stół działał do rana. Skorzystaliśmy z klocków LegoMindstorms rozbierając roboty (na budowę nowych nie było chętnych). Przygotowaliśmy własne pizze, które właśnie dlatego, że byłe własnoręcznie przygotowane, smakowały wybornie. A może po prostu były prześwietne.O 3 nad ranem szaleństwo na sali gimnastycznej. Skąd oni o tej porze mają jeszcze tyle energii? Tego nie wie nikt. Na koniec realizacji planu - straszny film, który nawet całkiem sporo osób nie przespało. Potem było już widno. Noc minęła. Jeszcze podsumowanie zajęć i umówienie się na kolejną imprezkę klasową. Pojedziemy w góry do schroniska. Ze szkoły uśmiechnięci wychodzimy o 7 rano. Po tej nocy wychowawca wracał do domu pełen nadziei, że uczniowie zrozumieli co znaczy przyzwoite zachowanie i troska, aby klasa była dobrym zespołem. A uczniowie? Uczniowie na pewno wracali marząc o… łóżeczkach.
Zajęcia taneczne
Od września 2021 roku w naszej szkole prowadzone są zajęcia taneczne z panią Klaudia Zielińską. W tym roku szkolnym również będą się one odbywać. Poza tym, że zajęcia w muzycznej atmosferze są dla dzieci rozrywką, to płynie z nich wiele korzyści. Ich celem jest doskonalenie sprawności kondycyjnej i koordynacyjnej, rozwijanie płynności i estetyki ruchu, kształtowanie ekspresji twórczej. Dzieci mają okazję poznać nowy styl tańca. Jive, samba czy zumba to dla nich łatwizna. Na zdjęciu widoczna radość jednej z ubiegłorocznych grup.
Harmonogram zebrań z rodzicami
HARMONOGRAM rozpoczęcia Roku Szkolnego 2022/2023
Zebranie dla rodziców klas pierwszych.
Zebranie dla rodziców klas pierwszych w roku szkolnym 2022/23 odbędzie się 25 sierpnia 2022r. o godz. 17:00
Wyprawka dla uczniów klasy 1. Rok szk. 2022/23
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/22
HARMONOGRAM ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
Klasy 8
8.00 - uroczyste zakończenie na auli
Następnie spotkanie z wychowawcami w swojej sali
Klasy 6 -7
10.15 - uroczyste zakończenie na auli
Następnie spotkanie z wychowawcami w swojej sali
Klasy 4 -5
10.45 - uroczyste zakończenie na auli
Następnie spotkanie z wychowawcami w swojej sali
Klasy 3
11.30 - uroczyste zakończenie na auli
Następnie spotkanie z wychowawcami w sali - 3a (s.32), 3b (s.34), 3c (s.29), 3d (s.27)
Podane godziny określają rozpoczęcie akademii dlatego prosimy o przybycie do szkoły troszkę wcześniej.
Klasy 1 -2
9.00 - spotkanie z wychowawcami w swojej sali
1a – 27
1b – 29
1c – 24
1d – 32
2a – 18
2b – 34
2c – 118
2d - 119
Wycieczka klasy 5e do Pszczyny
14 czerwca klasa 5e pojechała na wycieczkę do Pszczyny.
Spacer alejami parkowymi do Muzeum Zamkowego był nieco treekingowy, ale kiedy okazało się, że nie był to dzień oblegany przez turystów, nieco nam ulżyło. I wszystko byłoby już tylko piękne i atrakcyjne, gdyby nie pewien incydent, który przytrafił się jednej z nauczycielek… Na szczęście wszystko zakończyło się w miarę szczęśliwie i mogliśmy podziwiać to niezwykłe z wielu powodów miejsce- zamek w Pszczynie należy do tych nielicznych muzeów tego typu w naszej części Europy, które zachowały historyczne, bogate wyposażenie i to ono stanowi o niezwykłych walorach miejsca i ogromnej popularności wśród zwiedzających.
Początkowo nieco sceptycznie nastawieni uczniowie, sami chyba byli zdziwieni tym, jak bardzo podobała im się wizyta w Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej J Okazało się, że większość eksponatów czy tez samych miejsc była im nieznana, co wzbudzało zainteresowanie i było miejscem do nieplanowanych zabaw i świetnym miejscem do sesji zdjęciowych.
Czym byłby wyjazd, gdyby nie smaczny posiłek i lody na deser? Pizzeria była miejscem odpoczynku i czasem na smaczne co nieco. Apetyt dopisywał , więc zdarzyły się ponowne zamówieniaJ
Każdy dzień poza przestrzenią szkolną dobrze zaplanowany i przeżyty to z pewnością dzień, do którego powraca się pamięcią…
"NGOs should help the people in need".
W czwartek 9 czerwca w naszej szkole odbyła się publiczna debata w j. angielskim na temat: "NGOs should help the people in need". Debatujący przygotowani zostali przez panią A. Zając, a w jury zasiedli: D. Liebner, M. Melon oraz A. Kłakus. Udział wzięły uczennice i uczeń klas dwujęzycznych 8b i 8d: Marysia, Kamila, Olga, Sara, Dawid i Agnieszka. Jury, jak co roku, brało pod uwagę płynność i poprawność wypowiedzi, zasób słownictwa oraz odpowiednio umiejętność argumentacji, przedstawienia dowodów oraz podsumowania debaty. Obie grupy spisały się na medal, ale więcej punktów zdobyła grupa negative, a Mówcą Roku została Sara Kotlarz. Debatę obejrzały klasy dwujezyczne 7b i d, 8b i d.
Book Tour z... Fretką
Nasze prace plastyczne i listy, które napisaliśmy do Fretki (Bohaterki książki "O Fretce, która dała się porwać wiatrowi") dotarły do Organizatorów międzyszkolnego projektu czytelniczego, SP nr 18 w Tychach. Chcecie wiedzieć, co się z nimi dalej stało? Zobaczcie sami (miłego oglądania): KLIK i KLIK.
Dziękujemy Organizatorom (i serdecznie pozdrawiamy wszystkie szkoły biorące udział w projekcie), gratulujemy dzieciom pięknych prac i przemyśleń i ... już nie możemy się doczekać kolejnej edycji. Ciekawe, z kim wtedy się zaprzyjaźnimy i czego się od niego nauczymy.
Fajna HISTORIA
Za nami kolejna edycja „Fajnej historii” i 25 zagadkowych poniedziałków.
Uczniowie klas 6, 7 i 8 przez cały rok szkolny rozwiązywali zagadki dotyczące różnych wydarzeń historycznych. Tak to już jest, że to co nas ciekawi najbardziej, zwykle nie zajmuje wiele miejsca w podręcznikach… I dlatego uczestnicząc w projekcie szukaliśmy informacji o tajnych agentach, tajemnicach I i II wojny światowej, losach powstańców śląskich, przygodach władców… Niektórzy uczniowie włączali się do projektu sporadycznie,
ale była i taka grupa uczniów, którzy nie opuścili ani jednego poniedziałku!!!
W gronie najbardziej aktywnych „fajnych historyków” znaleźli się:Kaja Puchałka (7d), Igor Mazur (8a), Jan Stempel (6b), Kacper Musiał (7f),
Zofia Cikała (6a), Jakub Krzysteczko (7c), Oliwia Kozioł (8c), Aleksandra Wilczewska (8d).
I Tyski Turniej Szkół Podstawowych
31 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w finale I Tyskiego Turnieju Szkół Podstawowych, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 14 w Tychach. W IV etapie konkursu odbyła się rywalizacja sportowo-artystyczna. SP 37 reprezentowali uczniowie klasy 6a. W części sportowej uczniowie zajęli 3 miejsce, natomiast w całym turnieju miejsce 4. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w czterech etapach
I Tyskiego Turnieju Szkół Podstawowych dla klas 6. Cieszymy się z Waszych sukcesów
Powrót Śląska do Macierzy
W tym roku obchodzimy 100 rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Polski.
20 czerwca 1922 roku wojska gen. Stanisława Szeptyckiego – witane przez tłumy mieszkańców Śląska – wkroczyły do Szopienic. Marzenie uczestników trzech powstań śląskich stało się faktem!!!
Kilka dni temu mieliśmy okazję odwiedzić miejsce największej bitwy III powstania śląskiego – Górę św. Anny. Miejsce to znalazło się na szlaku wycieczki ósmoklasistów. Spacerując ścieżkami po łagodnych zboczach Góry dotarliśmy pod pomnik poświęcony powstańcom – bohaterom, bez których nie byłoby polskiego Śląska.
List do dorosłych
Najpiękniejsze święto wszystkich dzieci to Dzień Dziecka. Z tej okazji już po raz drugi odbył się szkolny konkurs literacki na wiersz do dorosłych, zorganizowany przez p. Krystynę Rasińską i Joannę Uznańską-Basoń.
Mottem przewodnim były słowa Janusza Korczaka – wielkiego przyjaciela dzieci „Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat". Choć to koniec roku szkolnego i właściwie wszyscy myślimy o wakacjach, uczniowie zaskoczyli ilością napisanych listów. Co dzieci chcą powiedzieć dorosłym?
„Kochani rodzice, dążcie do tego, by dzieci mogły dorastać ze swoimi rówieśnikami, by mogły się rozwijać, odnosić sukcesy i popełniać błędy.”
„Chciałbym, żeby na świecie nie było zła, wojny i okrucieństwa. Aby dzieci nie musiały bać się dorosłych. Chciałbym, aby było mniej głupoty i marnotrawstwa. Żeby inne dzieci mogły czuć się tak bezpiecznie jak ja i śmiać się beztrosko. Marzę o tym, by dorośli, którzy teraz rządzą światem, przypomnieli sobie, o czym marzyli, kiedy byli dziećmi i aby podejmowali decyzje, myśląc o kolejnych pokoleniach dzieci (..) . Chcę dorastać, szanując dorosłych za ich zachowanie i osiągnięcia, a nie tylko za to, że są dorośli. Chcę się z nimi przyjaźnić i lubić ich, czerpać z ich wiedzy i doświadczenia. Mam nadzieję, że zachowam w sobie ciekawość, otwartość i wrażliwość dziecka, kiedy sam dorosnę. I że będę potrafił się nadal śmiać szczerze, tak jak teraz.”
To tylko dwa fragmenty niezwykle dojrzałych marzeń naszych dzieci. Dorośli, czy potraficie sprostać marzeniom waszych dzieci? Czy potraficie sprawić, by mogły się uśmiechać? Zwycięzcami w konkursie literackim zostali:
Kacper Kasztura 8d 1. miejsce
Emilia Stachańczyk 8a 2. miejsce
Mikołaj Kaleta 8b 3.miejsce
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Ludzie ludziom zgotowali ten los - Moja pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau
30 maja 2022 roku – tego dnia była typowo wiosenna pogoda – raz świeciło słońce, raz zasłonięte chmurami niebo straszyło deszczem. Odprężeni po trudnych dniach egzaminacyjnych ósmoklasiści stanęli pod bramą dawnego obozu Auschwitz w Oświęcimiu… Rozmowy i radosne miny jakoś same poznikały na widok znanego wszystkim napisu na obozowej bramie…
Co naprawdę czuli młodzi ludzi zwiedzając to miejsce? Oddajmy głos Sarze z klasy 8b:Ludzie ludziom zgotowali ten los - Moja pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau.
Przepełniona emocjami i nie pewna tego co mnie czeka pojechałam tam. Do miejsca tortur, miejsca, które upamiętnia największe ludobójstwo w historii świata, miejsca, gdzie racjonalne myślenie człowieka wyparte zostało zwykłym strachem. Wygląd wewnętrzny jest trudny do opisania i z pewnością to nie on gra tu główną rolę, a historia tego co działo się w tym miejscu, dlatego dziś w swoich rozważaniach chciałabym się skupić na tym, jaki wpływ na mnie miała ta wizyta i co z niej wyniosłam.
Dla mnie, najważniejszym wnioskiem jest to, aby nigdy, pod żadnym pozorem nie pozwolić na to, aby coś podobnego powstało. Jako społeczeństwo mamy obowiązek zrobić wszystko, aby Auschwitz pozostał wytworem przeszłości.
Należy się tu zastanowić nad samą genezą powstania obozów zagłady. Ktoś musiał mieć pomysł, ktoś władzę, ktoś musiał czerpać zyski, a ktoś nieludzką satysfakcję wysyłając zwykłych ludzi na śmierć. Do obozów trafiali ludzie, którzy mieli pecha, że wyglądają jak wyglądają, pochodzą z kraju, który akurat był na liście oprawców uznawany za ten niższy i niepotrzebny. Przewinienie, na które nikt nie miał wpływu i kara, na którą nikt nie zasłużył. Zdrowo myślącemu człowiekowi wyda się to absurdem - jak to?
Mordować kogoś, bo jest Żydem, Cyganem, Polakiem. Mordować kogoś, bo jego wygląd jest inny niż pożądany. I oczywiście był to absurd. Jednak w takim celu powstały te obozy i to zadanie wykonywały latami.
Zastanówmy się teraz nad dzisiejszym światem. Jak wygląda, co nim kieruje i kto nim rządzi. Na świecie jest mnóstwo odmienności i inności - ta kwestia się nigdy nie zmieni. Ludzie są wolni, chcą żyć po swojemu. Jednak nie zawsze mają taką możliwość, nie zawsze jest to dobrze odbierane, nie zawsze jest to tolerowane. Współczesny świat jest pełen ksenofobii, uprzedzeń, nietolerancji dla wszystkiego co odmienne. Nie boję się użyć tu konkretnych słów o uprzedzeniach względem koloru skóry, wiary, orientacji seksualnej czy poglądów politycznych. Jestem osobą młodą, z pewnością jeszcze wiele nie wiem i nadal się uczę czerpiąc wiedzę od mądrzejszych i bardziej doświadczonych. Jedno wiem na pewno - uprzedzenia, które od dawna dzielą świat do niczego nie prowadzą. To właśnie historia pokazuje nam do jak krytycznych sytuacji możemy dojść, dlatego trzeba zapobiegać, trzeba edukować, trzeba pozwolić wszystkim być wolnymi. Żeby ten faszyzm nigdy nie odżył.
Archiwum Aktualności