17 marca 2022 roku uczniowie Naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny.Konkurs rozgrywany jest w sześciu kategoriach od klas drugich do klas maturalnych.W tym roku w konkursie wzięło udział 50 osób. Każdy otrzymał upominek - zabawkę logiczną.Z niecierpliwością czekamy na wyniki.
Międzynarodowy Konkurs Kangur
„Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze z niej korzystać”.
Akcja „Cyceron”!
Znasz?
Chcesz poznać?
Poznaj!
Na lekcji j. polskiego w kl.7 d uczniowie otrzymali zadanie spopularyzowania w szkole słów Cycerona…. Do naszych czasów przetrwało wiele sentencji, których autorstwo przypisuje się temu słynnemu mówcy.
Należało w formie ogłoszeń z odrywanymi karteczkami (na każdej z nich miała się znaleźć jedna sentencja) przygotować najciekawsze zdaniem ucznia/ grupy myśli tego wybitnego pisarza, mówcy, polityka, filozofa.
Każdy z Was może dziś znaleźć te ogłoszenia na 2 piętrze, zabrać ze sobą jedną z sentencji, by – być może – została z Wami na zawsze… Oto niektóre z nich:
Każdy człowiek może zbłądzić, uparcie trwa w błędzie tylko głupiec.
Między dobrymi wszystko dobrze się układa.
Nigdy nie wątpi ten tylko, kto nic nie wie.
Między dobrymi wszystko dobrze się układa.
Ten jest bogaczem, który tyle posiada, że niczego więcej nie pożąda.
Życzymy owocnych poszukiwań.
Na teatr zawsze jest odpowiedni czas
W ramach projektu „Dziady wciąż żywe…” klasy 7d i 7f zaprezentowały wybrane fragmenty II cz. utworu.
Jak zawsze tekst był tylko punktem wyjścia, bo największą zaletą tego typu przedsięwzięć są spotkania, wspólnie spędzony czas, wymiana poglądów, nauka kompromisu i budowanie więzi.
Każda grupa- po przydzieleniu ról- musiała zastanowić się, jak zorganizować stroje, jaką scenografię będzie w stanie przygotować, czy wykorzysta multimedia, a może pojawi się oprawa muzyczna…
Myślę, że każdy stanął na wysokości zadania i był zadowolony z efektów pracy swojej grupy. Na pewno nie wszyscy mieli do tej pory okazję sprawdzić się w takiej roli, ale czym byłaby szkoła, gdyby nie stawiała wyzwań i towarzyszyła uczniom w przezwyciężaniu różnych słabości…
To był naprawdę dobrze spędzony czas.
..
Dziękujemy
Zakończyliśmy zbiórkę plecaków, przyborów szkolnych i leków dla uchodźców z Ukrainy. Z całego serca dziękujemy za każdy dar. Część wypełnionych plecaków już rozdaliśmy. Część zostanie u nas dla dzieci, które jeszcze do nas dołączą. Część przekazaliśmy Szkole Podstawowej nr 36, gdzie powstały oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy i brakowało już przyborów. Leki i inne rzeczy, które złożyli Państwo w kartonach przekazaliśmy do Punktu Pomocy Cudzoziemcom. To zawsze niesamowicie budujące i dające nadzieję, że w trudnych chwilach możemy na siebie nawzajem liczyć. DZIĘKUJEMY.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Pedagodzy szkolni zorganizowali w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. W ramach obchodów wzięliśmy udział w kampanii, dzięki której uzyskaliśmy certyfikat.
Pomagamy
Znamy wszyscy sytuację, w jakiej znaleźli się obywatele ukraińscy. Do Polski przybywa coraz więcej uchodźców, którzy często nie mają ze sobą zupełnie nic. Pragniemy włączyć się w pomoc tym osobom. Chcemy, aby trafiła ona jak najbardziej w ich potrzeby, dlatego skontaktowaliśmy się z Punktem Pomocy Cudzoziemcom w Tychach i otrzymaliśmy informację, że obecnie istnieje pilna potrzeba przygotowania dla dzieci, które trafiły do naszego miasta wyprawek do szkoły. Ogłaszamy od poniedziałku 7 marca do wtorku 15 marca zbiórkę plecaków i przyborów szkolnych. Ważne, aby były to rzeczy nowe albo nienoszące śladów użytkowania. Przedmioty te będzie można składać przy wejściu do szkoły do kartonowych pudeł. Dodatkowo będziemy także zbierać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ale z uwagi na fakt, że nie chcemy aby leki przynoszone były przez dzieci, dlatego prosimy, aby rodzic przekazywał je osobiście pani, która pracuje na woźniówce. Jeśli będą to leki w butelce prosimy zabezpieczyć tak, aby się nie rozbiły. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu nas wszystkich uda się wspomóc rodziny, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej i ułatwić dzieciom ukraińskim start w nowej szkole. Za wszelką okazaną pomoc z góry serdecznie dziękujemy.
OGŁOSZENIE!
Test do klasy dwujęzycznej odbędzie się 22 marca godzina 14.00. Miejsce zostanie podane w późniejszym terminie.
Informacje dotyczące pomocy obywatelom Ukrainy
Zapraszamy do pierwszej klasy
Pasowanie na czytelnika szkolnej biblioteki
Uczniowie klas pierwszych poznali już literki i całkiem nieźle radzą sobie z czytaniem (choć wciąż cierpliwie w tej sztuce się doskonalą). Z książkami i biblioteką też już się zaprzyjaźnili często ją odwiedzając. Przyszedł więc czas, aby oficjalnie zostali czytelnikami. Podczas zajęć 9 i 10 lutego uczniowie przypomnieli sobie zasady obowiązujące w bibliotece oraz jak dbać o książki. Była też niespodzianka przygotowana przez drugoklasistów: piosenka o przyjaźni z książkami i podzielenie się tym, dlaczego dzieci lubią czytać książki. W trakcie zabawy uczniowie odpowiadali na pytania m.in. ze znajomości bajek i wierszyków. Następnie, po złożeniu przyrzeczenia każdy został pasowany przez Panią Bibliotekarkę na czytelnika szkolnej biblioteki i otrzymał na pamiątkę książkę (książki otrzymaliśmy w ramach ogólnopolskiej akcji "Mała Książka - Wielki Człowiek"). Młodym czytelnikom życzymy zakochania się w czytaniu.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Dziś na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Inicjatywie po raz kolejny przyświeca hasło Działajmy razem!, w założeniu ma promować bezpieczne zasady korzystania z sieci i przestrzec internautów przed czyhającymi na nich zagrożeniami.
2
Zapraszamy do naszego grona
Wyniki Czytelniczego Konkursu Międzyszkolnego
W ostatnich tygodniach w bibliotece i na korytarzu słychać było poważne i śmieszne, rymowane wiersze J. Tuwima i J. Brzechwy. Wiersze, które w zabawny sposób uczą nas jak być mądrym, kulturalnym i szczęśliwym. Niektóre z nich dzieci dobrze znają, inne są mniej znane. Ale kilkoro dzieci z klas 3 zna je bardzo dobrze. To uczestnicy Międzyszkolnego konkursu czytelniczego "Poezja, która nas łączy", który odbył się 4 lutego. Konkurs był trudny, bo trzeba było znać najmniejsze szczegóły, a wierszy było sporo. Nasi uczniowie poradzili sobie jednak wspaniale. Z radością przekazujemy wieści o laureatach: III miejsce zajęły - Hanna Balcarek z kl. 3a oraz Kamila Łaski z kl. 3c. Jest też wyróżnienie dla Malwiny Śleziak z kl. 3d. Gratulujemy. A przy okazji zapraszamy dzieci i rodziców do przypomnienia sobie tych wierszy, bo to fantastyczny sposób na świetną zabawę i wspólnie spędzony czas.
Najlepszy czytelnik
Gdzie najlepiej pójść gdy chcesz się wyciszyć, dowiedzieć się czegoś ciekawego o świecie, zachwycić się pięknymi ilustracjami, przeżyć przygody, poznać wspaniałych bohaterów literackich i tych prawdziwych? Oczywiście do szkolnej biblioteki. Uczniowie o tym wiedzą i wypożyczają książki przygodowe, obyczajowe, fantastyczne, historyczne, przyrodnicze, popularnonaukowe i inne. Czytanie rozwija i uczy jak być mądrym.
Na koniec I półrocza rozstrzygnęliśmy szkolny konkurs na najlepszego czytelnika szkolnej biblioteki. Gratulujemy laureatom (i zapraszamy do biblioteki po dyplomy i nagrody):
Kl. 1-3:
1. Cioska Oliwier, kl. 2c
2. Ławicka Lena, kl. 1b
3. Jagniątkowska Dorota, kl. 1c
Staśkiel Wiktoria, kl. 3a
Kl. 4-8:
1. Kuczyński Filip, kl. 4a
2. Pasierbski Patryk, kl. 4a
3. Patalas Oskar, kl. 7e
Najlepiej czytające klasy:
Kl. 1-3: 1c, 2c, 1b
Kl. 4-8: 4a, 6b, 4b
Ogólnopolski Konkurs na Prezentację Multimedialną
Z wielką radością informujemy, że uczniowie klasy 7d – Paulina Matlak oraz Konrad Ługowski zdobyli wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie na Prezentację Multimedialną: „Chrzest Polski”. Natomiast Szymon Kędzior z tej samej klasy zdobył tytuł finalisty.
Bilet biblioteczny do przygody
Rozpoczynamy wyczekiwaną przez wielu uczniów zabawę czytelniczą "Bilet biblioteczny do przygody".
W bibliotece czekają na chętnych uczniów klas 2 - 8 przygotowane bilety z kategoriami książek, które należy przeczytać do 5 maja. (Bilety przesłane zostały także w wiadomościach, do samodzielnego wydrukowania).
Wypełniony i podpisany bilet (z tytułami przeczytanych książek) przynosimy do biblioteki. Spośród nich losować będziemy nagrody książkowe w 2 kategoriach wiekowych: klasy 2-4, klasy 5-8.
Zapraszamy do zabawy, w której największą wygraną są przeżyte z bohaterami książek przygody i emocje oraz zdobyta w przyjemny sposób wiedza.
Bilet_biblioteczny_do_przygody__2022.docx
XVIII Antologia Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej
Znamy wyniki XVIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych „Antologia Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej”.Wernisaż Poetycki odbył się w tym roku online w bardzo nietypowym terminie- 31 grudnia 2021r.
Jak co roku spotkanie prowadziła pani Anna Dermont- Brandys. Przypomniała wcześniejszych recenzentów tomików poezji, m.in. Kirę Gałczyńską, Jana Miodka, Annę Dymną, Krystynę Jandę, Wandę Chotomską czy Grzegorza Turnaua. Tegorocznym recenzentem był aktor, dyrektor Teatru 6.piętro- Michał Żebrowski.
Mieliśmy wielką przyjemność spotkać się z panem Michałem Rusinkiem- literaturoznawcą, tłumaczem, prezesem fundacji im. W. Szymborskiej, sekretarzem poetki.
Wśród laureatów znalazła się KAJA PUCHAŁKA uczennica klasy 7d naszej szkoły!!! Jej wiersz został zamieszczony w tomiku tegorocznej edycji.
Serdecznie gratulujemy Kai i życzymy kolejnych sukcesówJ
Wycieczka do Krakowa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki Poznaj Polskę
Dnia 10 grudnia 2021 roku 44 uczniów klas szóstych i czwartych było na wycieczce w Krakowie w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki Poznaj Polskę Zwiedzanie zaczęliśmy od zobaczenia Smoka Wawelskiego. Po wysłuchaniu legendy poszliśmy bulwarami wiślanymi wzdłuż Alei Gwiazd do niezwykłego pomnika Psa Dżoka - symbolu wierności zwierzęcia do człowieka.Dawną stolicę Polski pokazywała nam licencjonowana, mająca wieloletnie doświadczenie i świetny kontakt z dziećmi pani przewodnik Jolanta Podzoba.Następnie udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie, skąd podziwialiśmy niezwykły widok na miasto, zobaczyliśmy Katedrę, Kaplicę Zygmuntowską, dziedziniec Zamku Wawelskiego.Uczestnicy wycieczki z ciekawością słuchali barwnych opowieści na temat zamku, dawnych zwyczajów, architekturze jednego z najważniejszych miejsc w historii Polski.W 1978 Wawel wraz ze Starym Miastem i Kazimierzem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Podzieleni na grupy w tajemniczych, zamkowych wnętrzach zwiedzaliśmy Zbrojownie, gdzie eksponowana jest broń, zbroje, tarcze, hełmy, moździerze oraz armaty.Z przechowywanych tu insygniów władzy królewskiej do dziś przetrwał najcenniejszy, pamiętający czasy pierwszych polskich władców miecz koronacyjny - Szczerbiec. Do wyjątkowo cennych nabytków należy zbroja husarska z parą oryginalnych skrzydeł.Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta, przeszliśmy ulicą Grodzką przez tzw. Trakt Królewski na Rynek Starego Miasta.Nastała pora obiadowa dlatego w pewnej (lubianej przez uczniów i na ich kieszeń) restauracji zrobiliśmy przerwę.Po zasłużonym odpoczynku zwiedziliśmy Podziemia Rynku Głównego w Krakowie- oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zobaczyliśmy ekspozycję, zatytułowaną Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Jest to multimedialne widowisko - podróż w czasie, w której można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. Podziemna ekspozycja przedstawia historię Krakowa, związek tego miasta z ośrodkami handlowymi i kulturalnymi średniowiecznej Europy.Ostatnim punktem naszej wycieczki był Krakowski Jarmark Świąteczny, idealne miejsce na zakup pamiątek z wycieczki.Pełni wrażeń wróciliśmy zgodnie z planem do Tychów.
FINAŁ SZLACHETNEJ PACZKI – RELACJA OBDAROWANEJ RODZINY
Jako koordynatorzy akcji przesyłamy poniżej treść podziękowania od Zespołu Szlachetna Paczka oraz relację ze spotkania wolontariuszy z rodziną przy wręczaniu pacze.
Drogi Darczyńco,
dziękujemy, że razem z nami zmieniasz historię Rodzin, które mają mniej szczęścia w życiu! Szlachetna Paczka to dla najbardziej potrzebujących nie tylko świąteczny prezent, ale przede wszystkim impuls do zmiany. To mądra pomoc polegająca na nawiązaniu relacji z drugim człowiekiem, który potrzebuje uwagi i zainteresowania. Dzięki Tobie i Twoim bliskim osoby dotknięte nieszczęściem wiedzą, że jest ktoś, kto ich dostrzegł i w nich wierzy. Odzyskanie nadziei na zmianę w życiu to najlepszy prezent, jaki mogliście sprawić w ten świąteczny czas.
Dziękujemy, że pomagasz osobom, którym zabrakło szczęścia.
Relacja ze spotkania z Rodziną przy wręczeniu paczki
Pani Agata wraz z synem Szymonem była ogromnie zaskoczona, że przyjechało nas aż tylu. Powitali nas z ogromną radością. Kiedy zaczęliśmy wnosić kolejne paczki, ich zaskoczenie było tym większe. Szymon nie wiedział co robić, trochę był zawstydzony, zaś pani Agata siedziała i płakała, ale to były łzy szczęścia. Po chwili Szymon wraz z mamą zaczął rozpakowywać paczki, a było ich bardzo dużo, bo aż 32. Radość i wdzięczność rodziny była nie do opisania. Pani Agata bardzo cieszyła się z garnków, patelni oraz robota kuchennego oraz blendera - patrząc na te sprzęty marzyła sobie co będzie gotować i piec. Szymon zaś gdy zobaczył piłkę do gry oraz korki to oszalał z radości, stwierdził że rzeczy które dostał to nawet mu się nie śniły, że kiedyś może je mieć. Rodzina była zachwycona wszystkim co dostała i jest bardzo wdzięczna za tak ogromną pomoc !
Słowo od Rodziny
Pani Agata wraz z Szymonem chcą serdecznie podziękować za ogromne serce oraz za tak duże wsparcie dla nich: "Kochani darczyńcy życzymy Wam Zdrowych i Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku".
Słowo od Wolontariusza
Kochani Darczyńcy jako wolontariusz Szlachetnej Paczki pragnę Państwu za Wasze wielkie , ciepłe i wrażliwe serce. Dziękuję za współpracę w trakcie organizowania paczki, bardzo było mi miło państwa poznać. Pragnę życzyć Wam wszystkim spokojnych, pełnych radości Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku.
Dziękujemy, że towarzyszycie nam w niesieniu pomocy tym, którzy mieli mniej szczęścia w życiu.
Dobrze, że jesteś!
Zespół Szlachetnej Paczki
Archiwum Aktualności