W poniedziałek, 8 listopada odbyły się szkolne eliminacje Powiatowego konkursu T jak Talent. Tym razem w nieco zmienionej formie. Uczniowie nagrywali i przesyłali filmiki, na których prezentowali swoje talenty. A tych mają niemało. Był śpiew, taniec, gimnastyka artystyczna, gra na gitarze elektrycznej, a nawet jazda figurowa na łyżwach. Jury wyłoniło 3 osoby z każdej kategorii wiekowej. Laureaci będą reprezentowali naszą szkołę w finale Konkursu. Oto Oni:
Klasy 1-4: I miejsce - Alicja Jęczmyk, kl. 4d, II miejsce - Maksymilian Ryło, kl. 3d, III miejsce - Hanna Korotko, kl. 3b.
Klasy 5-8: I miejsce - Alicja Puk, kl. 7e, II miejsce - Maja Lewandowska, kl. 5a, III miejsce - Paulina Matlak, kl. 7d.
Gratulujemy, i idąc za Waszym przykładem też będziemy twórczo spedzać wolny czas.
T jak Talent
Spotkanie w ramach projektu
Szanowni Państwo,Spotkanie w ramach projektu Naprawdę jaki jesteś...czyli czego nie wiemy o nastolatkach odbędzie się ONLINE dla chętnych rodziców w dn. 17.11.2021 o godz. 16:30. Spotkanie poprowadzi psycholog mgr Ewa Kustwan-Mróz.Poniżej link do spotkania:Join Zoom Meetinghttps://liblink.pl/Ov4kos2mvS
Serdecznie zapraszamyPedagodzy szkolni
Dzień Niepodległości w Tychach 11 listopada 2021r
W tym roku świętowaliśmy obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie naszej szkoły Sp 37 Sara, Asia i Mateusz wraz ze sztandarem szkoły wzięli udział w tych uroczystościach. Świętowanie rozpoczęło się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Krzysztofa, następnie przeszliśmy pod pomnik Niepodległości gdzie odśpiewaliśmy hymn "Mazurka Dąbrowskiego" wraz ze wszystkimi, którzy brali udział w tej uroczystości. Na koniec zostały złożone kwiaty pod pomnikiem oraz odśpiewaliśmy „Rotę.”
Bardzo dziękuję pocztowi sztandarowemu za udział i godne reprezentowanie całej naszej społeczności szkolnej.
Małgorzata Czyż
Święto Niepodległości,
Aby człowiek wiedział dokąd idzie,
musi wiedzieć, skąd przychodzi.
Naród bez historii błądzi
jak człowiek bez pamięci.”
Tradycją szkoły jest czczenie tego szczególnego dnia, jakim jest Święto Niepodległości, w bardzo uroczysty sposób. Koncert Pieśni i Poezji Patriotycznej, stał się ważnym elementem obchodów naszego państwowego święta i na stałe wpisał się w kalendarz istotnych dla naszej szkolnej społeczności wydarzeń.
11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w dziejach Polski. Nasze uroczystości mają spełnić szczególne zadanie – przypominają o tej ważnej dacie i są równocześnie niezwykłą lekcją patriotyzmu. Nie jest łatwo uczyć bardzo młodych ludzi o dążeniach kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej na skutek zaborów niepodległości. Nie jest łatwo uczyć patriotyzmu. Przykłady bohaterskich postaw i zachowań poznają uczniowie na lekcjach historii. Uczą się także, że można być patriotą, okazując serce innym ludziom, dbając o swój kraj, biorąc udział w akcjach na rzecz potrzebujących pomocy. Że kochać można ojczyznę poprzez rzetelną naukę, pielęgnowanie polskiego języka, szanowanie innych.
Nauczycielki Panie Krystyna Rasińska, Agnieszka Stasica i Joanna Uznańska-Basoń oraz nauczyciel muzyki Pan Marcin Wielgat przygotowali wspaniałe widowisko, o jego oprawę plastyczną zadbała Pani Regina Lipecka-Bocheńska. Młodzi recytatorzy zachwycili interpretacją tekstów. Pieśni w wykonaniu Adrianny Puk wzruszyły wszystkich. Nasz Koncert i w tym roku pokazał, że młodzi ludzie są patriotami dumnymi ze swej ojczyzny, znającymi jej historię. Ich zaangażowanie w przygotowanie uroczystości, ale także powaga i zachwyt tych, którzy oglądali występ daje pewność, że przyszłe pokolenia nie będą „jak człowiek bez pamięci”.
17
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
W piątek, 5 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Był to dzień kolorowy i pełen radości. Uczestniczyliśmy w zajęciach przygotowanych przez Panią Bibliotekarkę, podczas których dopowiadaliśmy przygody bohaterów bajek, które Pani zaczynała czytać i rozwiązywaliśmy interaktywne quizy. Opowiadaliśmy też o swoich ulubionych postaciach z bajek i cechach ich charakterów, które warto naśladować.
Spotkanie informacyjno-konsultacyjne dla rodziców!
Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej w ramach projektuNaprawdę jaki jesteś...czyli czego nie wiemy o nastolatkach zaprasza na konsultację dla rodziców, które odbędą się w dn. 17.11.2021 o godz. 16:30 w Szkole Podstawowej nr 37 w Tychach.Pedagog szkolny zaprasza rodziców na spotkanie z psychologiem w ramach projektu - Zrozumieć nastolatka.Spotkanie poprowadzi psycholog mgr Ewa Kustwan-Mróz. Tematyka spotkaniabędzie dotyczyć sposobów komunikacji z nastoletnimi dziećmi. Będzie mowa otym, co się dzieje z ich emocjami, jak zmienia się ich mózg i o tym jak towszystko wytrzymać ! Spotkanie nie będzie zawierało żadnych elementówćwiczeń, ani konieczności wypowiadania się na forum.
Serdecznie zapraszamy!
Ogólnopolska akcja
Taką rocznicę warto uczcić. Więc i my włączamy się w akcję. Zapraszamy też do biblioteki po książki Tolkiena. To prawdziwe skarbnice przygód, mądrości i uśmiechu.
Pomagamy
Przekazujemy serdeczne podziękowania za włącznie się w akcję pomocy Hospicjum św. Kaliksta I w Tychach. Zebraliśmy już sporo rzeczy potrzebnych przy opiece nad chorymi (oliwki pielęgnacyjne, chusteczki nawilżane, podkłady chłonne na łóżka - duże, małe butelki wody z dziubkiem, pieluchy L-XL itp.). A uczniowie przygotowali i ozdobili pięknie kartony, wkładając w tę pracę całe swoje serca. Pierwsza partia została już dostarczona. Zbiórka trwa nadal, bo pomagać bezinteresownie zawsze warto. Dziękujemy.
SUKCESY UCZNIÓW W KONKURSIE PLASTYCZNYM
Na przełomie września i października 2021 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym „Mój świat, moje marzenia” organizowanym przez SDK „Tęcza” w Tychach. 21.10 odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu. Uczniowie z naszej szkoły otrzymali nagrody i wyróżnienia.
NAGRODY: Anna Goj 4b, Maria Binda 4c, Martyna Brańczyk 5b
WYRÓŻNIENIA: Zuzanna Sosnowska 4a, Hanna Hyska 4a, Zuzanna Batkowska 4a, Marta Dylda 5c
GRATULUJEMY!
Bezpieczna droga do szkoły
W zeszłym tygodniu w naszej szkole odbyły się prelekcję w klasach pierwszych dotyczące „Bezpiecznej drogi do szkoły” z sierż. Szt. Adamem Niesyto. Uczniowie uczyli się świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym.
W miesiącu bibliotek szkolnych...
SPaździernik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W naszej bibliotece sporo się dzieje... . Zaczęliśmy go świętować troszkę wcześniej, od pierwszych obchodów Dnia Głośnego Czytania. Z tej okazji Pani Bibliotekarka zorganizowała we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Tychach zajęcia online dla klas 1-3. Uczniowie poznają na nich legendy różnych narodów i wykonują piękne prace plastyczne.
Klasy 2 odwiedziły bibliotekę i dowiedziały się na jakie działy podzielone są książki na półkach oraz co to znaczy: alfabetyczny układ książek. Już wiedzą, że ważne tu jest nazwisko autora książki. Klasa 2a na koniec profesjonalnie zaśpiewała piosenkę, oczywiście o pasji czytania.
Klasy I czekała chyba największą radość. Po zajęciach, podczas których poznali bibliotekę, dowiedzieli się jak dbać o książki i dlaczego warto zaprzyjaźnić się z książkami na całe życie pierwszy raz mogli wypożyczyć swoje upatrzone pozycje.
Natomiast w środę Hania spontanicznie zorganizowała akcję czytelniczą. Każdego, kto przeczytał całą lub prawie całą książkę na głos nagradzała słodką niespodzianką. Chętnych nie brakowało.
Turniej Szkół Podstawowych pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Tychy – Pana Andrzeja Dziuby.
6 października 2021 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w turnieju, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tychach. Tydzień wcześniej zostaliśmy zaproszeni przez uczniów – heroldów :) na pojedynek wiedzowy. I etap dotyczył biologii i geografii, naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 6a: Julia Susz, Aleks Mazur i Bartosz Smolik oraz kibicowali im Julia Nawrat, Filip Kowalski oraz Pani Urszula Michta.
W każdym etapie drużyny zdobywają punkty, natomiast oficjalne wyniki będą dopiero po zakończeniu całego turnieju w maju 2022. Etap drugi będzie poświęcony informatyce i matematyce i odbędzie się w grudniu 2021 roku.
Małgorzata Czyż
GDY GAŚNIE PAMIĘC LUDZKA, DALEJ MÓWĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY! - projekt
W ramach działań Młode pokolenia o „Solidarności” nasza szkoła przygotowała miejsce patriotyczno-historyczne „40 lat po stanie wojennym” poniżej zdjęcie wystawy.
GDY GAŚNIE PAMIĘC LUDZKA, DALEJ MÓWĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!
Projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego. jego głównym celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych
W tym tygodniu w naszej szkole trwają obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych. Ich częścią były dwa konkursy języka angielskiego: Spelling Bee (dla uczniów klas 4-6) oraz Spelling Master (dla klas 7-8). W tym pierwszym najlepsza okazała się Julia Nawrat, wyprzedzając Krystiana Herlę oraz Annę Mokranowską, Miłosza Kokułę i Pawła Szwalgina. Poziom był tak wyrównany, że niezbędne okazały się aż cztery dogrywki! W starszej kategorii wiekowej zwyciężyła Joanna Cieślik, przed Tymoteuszem Pogodą i Gabrielem Lipowiczem. Zwycięzcy, oprócz szóstek, otrzymali książki “Co by pedzioł Szekspir?”, rozmówki śląsko-angielskie, których autorem jest nauczyciel naszej szkoły, Marcin Melon.
VII Tyski Rajd Gwiażdzisty z Książką
W dniu 30 października Pani Bibliotekarka zabrała nas na rajd - "VII Tyski Rajd Gwiaździsty z Książką". Nie tylko my wyruszyliśmy w drogę. Reprezentacje wielu tyskich szkół zwiedzały obiekty sportowe w Tychach, by na końcu spotkać się w Mediatece. Tegorocznym tematem był sport. Więc przede wszystkim sportu doświadczyliśmy - sporo przeszliśmy na własnych nogach. W Tyskiej Galerii Sportu p. Piotr Zawadzki wprowadził nas w różne, nie dla wszystkich dostępne zakamarki Stadionu (np. lożę prezydencką, miejsca dla dziennikarzy) i opowiedział o tyskich sportowcach, z których możemy być dumni. Ogromny stadion piłkarski też zrobił na nas wrażenie. Na miejscu podsumowania Rajdu, czyli w Mediatece każda drużyna przedstawiała zabraną ze sobą książkę o sportowcach oraz sylwetkę wybranego tyskiego sportowca. Sporo dowiedzieliśmy się także o historii sportu i obiektów sportowych w Tychach. Jaki ważny wniosek wyciągnęliśmy z dzisiejszej przygody: warto być wytrwałym i pokonując trudności dążyć do celu.
Harmonogram dyżurów pracy pedagogów szkolnych oraz psychologa
Szanowni Państwo, poniżej znajduje się harmonogram dyżurów pracy pedagogów szkolnych oraz psychologa szkolnego w miesiącu paźdzerniku:
6.10 godz. 16:00 - 17.00 - Katarzyna Kołoczek - pedagog szkolny
11.10 godz. 16:00 - 17.00 - Agnieszka Kuc - psycholog szkolny
21.10 godz. 16:00 - 17.00 - Aleksandra Fajferek - pedagog szkolny
27.10 godz. 16:00 - 17.00 - Kinga Skowrońska - pedagog szkolny
Serdecznie zapraszamy na konsultację.
Drzewo ksiażkowych inpiracji na jesienne wieczory
Nie wiesz co robić w coraz dłuższe, jesienne wieczory? Przecież to jest oczywiste: czytać książki. Nie wiesz jakie? Żaden problem. W bibliotece uczniowie stworzyli niezwykłe drzewo: "drzewo inspiracji książkowych na jesienne wieczory". Każdy listek jest cenny, ponieważ są na nich wypisane tytuły książek przeczytanych i polecanych przez uczniów. Warto przyjść, wybrać listek i wypożyczyć książkę. A potem to już tylko zanurzyć się w świat przygód, emocji, podróży... .
Wrzesień miesiącem pamięci...
„Miesiąc wrzesień jest w Polsce miesiącem pamięci o żołnierzach poległych na frontach II wojny światowej oraz tych którzy ginęli na „nieludzkiej ziemi”, w Katyniu, Miednoje, Starobielsku. Tym Polakom należy się pamięć i cześć”.
Uczniowie klasy 7a w tym roku odpowiadając na zaproszenie Pani Janiny Półtorak wzięli udział w uczczeniu pamięci i oddaniu hołdu poprzez zapalenie zniczy pod pomnikiem „Katyń”.
Wysłuchaliśmy krótkiego wykładu, odśpiewaliśmy hymn Polski i odmówiliśmy modlitwę za tych co oddali życie za naszą ojczyznę.
Dziękuję uczniom klasy 7a za udział i godną postawę w czasie tej uroczystości.
Małgorzata Czyż
nauczyciel historii
Międzyszkolny Konkurs Literacki
Wyobraźnia, to coś bardzo cennego, skarb, który każdy z nas posiada. Warto o niego dbać i go rozwijać. Rozwijasz swoją wyobraźnię? Zdecydowanie pomocne w pracy z twórczą wyobraźnią jest czytanie książek. Wtedy wyobraźnia potrafi ponieść :-).
Nas poniosła, gdy zaczęłyśmy wyobrażać sobie, co dzieje się nocą w bibliotece, gdy już gasimy światło i idziemy do domu. Nie ma tu tak bardzo ciemno, bo jest światło latarni ulicznych. W naszej wyobraźni bohaterowie książek wtedy ożywają, poznają się nawzajem i zaprzyjaźniają się. Razem przeżywają przygody... . No właśnie. Co się wydarzyło pewnej nocy w bibliotece? Rozwiń wyobraźnię i napisz o tym.
Serdecznie zapraszamy Uczniów klas II-VII do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Literackim "Pewnej nocy w bibliotece...".
Szczegóły można przeczytać w Regulaminie: Regulamin_międzyszkolnego_konkursu_literackiego.pdf.
Regulamin_miedzyszkolnego_konkursu_literackiego.docx
Na prace czekamy do 24 listopada 2021r w bibliotece szkolnej.
Archiwum Aktualności