Pod takim hasłem klasa 6a pracowała w drugim semestrze nad projektem edukacyjnym. Projekt, to metoda, która obowiązkowo jest realizowana w gimnazjum, dobrze więc, ze nauczyciele przygotowują klasy młodsze do pracy w taki ciekawy sposób. Skłaniają uczniów do odpowiedzialności za siebie i grupę, podejmowania decyzji, współpracy w grupie, rozwijania swoich zainteresowań. Projekt przebiegał w trzech etapach. W pierwszym uczniowie losowali wynalazek, który mieli "zbadać". Następnie samodzielnie przygotowywali informacje o wynalazcy i jego drodze do realizacji swojego osiągnięcia, wykorzystując różne teksty kultury. Podsumowaniem projektu była prezentacja polegająca na odegraniu roli wynalazcy. Poprowadziła ją Julka Sadecka, która przy pomocy machiny czasu przenosiła się w przeszłość. To było niezwykle ciekawe i pouczające przeżycie. Liczymy na więcej takich ciekawych lekcji. Klasa 6 a pracowała metodą projektu z mgr Anną Dziwak
Mali ratownicy
8 maja 2015 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z instruktorem pierwszej pomocy mgr Anną Kozak - nauczycielem Gimnazjum nr 4 w Tychach. Jak postępować, kiedy jest się świadkiem wypadku, jak udzielić pierwszej pomocy, gdzie zadzwonić i w jaki sposób powiadomić służby ratunkowe - pytania, na które każdy z nas powinien znać odpowiedź, nie sprawiają już nam żadnej trudności. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił układając poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz ćwicząc sztuczne oddychanie na fantomie. Ćwiczenia pozwalają oswoić strach i w chwili ewentualnego zagrożenia być może pomogą uratować komuś życie. Joanna Kalinowska
Spotkanie z policjantami
W dniu 30 kwietnia uczniowie klas 0 - III spotkali się z panami policjantami z Komendy Miejskiej w Tychach.
Miłych gości powitaliśmy na początek występem teatralnym przygotowanym przez uczniów kl. 1a pt. "Leśny konkurs poetycki".
Po występie panowie policjanci przypomnieli wszystkim jak bezpiecznie poruszać się po chodnikach, drogach i ulicach w mieście i poza nim. Uczniowie nauczyli się jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych i zagrażających im ze strony osób obcych. Panowie policjanci odpowiadali na liczne pytania dzieci i nauczycieli.
Na zakończenie spotkania obdarowaliśmy gości torbami ekologicznymi z logo szkoły i przypomnieliśmy hasło naszych tegorocznych obchodów Dnia Ziemi - "Nie bądźmy jednorazowi".
Tornister pełen uśmiechów
Kolejny raz włączamy się w akcję organizowaną przez Caritas Polska "Tornister pełen uśmiechów". Rok temu akcja okazała się potrzebna i bardzo udana. Akcja polega na tym, że Caritas daje nam plecaki, a naszym zadaniem jest je zapełnić szkolnymi przyborami. Ważne jest to, że te plecaki zostają u nas, otrzymają je wskazani przez wychowawców i pedagoga uczniowie naszej szkoły.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do włączenia się w akcję. Przybory (piórniki, zeszyty, bloki, farbki, linijki, plastelinę, papier kolorowy itd., a nawet dodatkowe, nowe plecaki) przynosić można do 20 czerwca do szkolnej biblioteki. Jednak im wcześniej, tym lepiej, bo wtedy będziemy wiedzieli ile plecaków możemy zamówić.
JAK OBCHODZILIŚMY DZIEŃ ZIEMI 2015 W KLASACH I - III
W tym roku skupiliśmy się wokół tematu
„Listy dla Ziemi – nie bądź jednorazowy”,
sadziliśmy krzewy, oglądaliśmy przedstawienia "Ekokapturek" i "Leśny koncert poetycki"
oraz braliśmy udział w konkursie plastycznym " Plastikowe stwory i inne potwory".
Tematem przewodnim było ograniczenie ilości odpadów oraz ekokonsumpcja, a zatem kwestie bardzo istotne dla przyszłości naszej planety. Dzieci najpierw wzięły udział w lekcjach tematycznych, a następnie w formie listów dla Ziemi przedstawiły swoje pomysły na to, jakie działania może podjąć każdy z nas na etapie zakupów i konsumpcji, by zmniejszyć ilość śmieci trafiających na wysypiska i do zakładów przetwarzających butelki, puszki czy makulaturę.
Ziemia jest w naszych rękach!
Listy dla Ziemi piszały dzieci, a swoje słowa (lub rysunki!) na papierze listowym z makulatury wręczały rodzicom i dziadkom.
Dlaczego? Bo dorośli mogą dawać dobry przykład w prostych, codziennych działaniach ekologicznych, a dzieci i młodzi ludzie mogą ich do tego motywować. Listy dla Ziemi urzeczywistniają to, czego wszyscy oczekują: pięknego środowiska naturalnego i dobrego zdrowia.
T jak Talent - jesteśmy w finale
Wtorek 28 kwietnia wielu z nas zapamięta, jako dzień pełen wrażeń z powodu miejskich eliminacji konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie "Piątka dzieciom". Konkurs "T jak Talent" odbył się w Miejskim Centrum Kultury w Tychach. Wszystkie występy były piękne. Dzieci podarowały dorosłym i sobie nawzajem wiele radości i wzruszeń (np. przepiękną grą na skrzypcach, śpiewem czy tańcem). Jury miało naprawdę bardzo trudne zadanie wyłonienia uczniów, którzy wezmą udział w finale konkursu. A my mamy wielką radość mogąc pogratulować Marysi Porębie z kl. IIIb oraz Magdalenie Podzie z kl. Vb i życzyć im kolejnych wrażeń i powodzenia w finałowych zmaganiach, które odbędą się już w maju.
Światowy Dzień Książki
W ramach obchodów Światowego Dnia Książki udaliśmy się na czytanie w plenerze. Wybraliśmy pięknie odnowiony ryneczek na osiedlu „K”. Tam czytaliśmy ulubione książki, a przechodniów zachęcaliśmy do czytania i rozdawaliśmy im małe ulotki z cytatem naszej noblistki – Wisławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Kilka osób, które akurat na ryneczku wypoczywały, przyłączyło się do nas czytając np. o przygodach Koziołka Matołka. Odwiedziliśmy też panią bibliotekarkę w pobliskiej bibliotece. Wszystkim spotkanym przechodniom dziękujemy za życzliwość – uczniowie kl. 4c z opiekunkami: p. Danutą Kciuk i p. Barbarą Pilorz.
Bombon
Kolejny sukces w konkursie historycznym
Uczeń kl. 5a Wojciech Haberka otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Galileo z historii organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć.
Żywa lekcja historii
W dniu 17 kwietnia w naszej szkole gościliśmy właściciela Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach, członka Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „73 Pułk Piechoty z Katowic” pana Arkadiusza Domińca. Celem wizyty było przybliżenie uczniom klas szóstych historii wojny obronnej Polski w 1939 r. ze szczególnym uwzględnieniem walk na Górnym Śląsku. Uczniowie mieli okazję zobaczyć umundurowanie żołnierza polskiego z II wojny światowej i broń z tamtych czasów oraz wiele innych eksponatów. Nasz gość przekazał szkole czterotomowy „Przewodnik forteczny”opracowany przez Stowarzyszenie Pro Fortalica zachęcając uczniów do obejrzenia tegorocznej rekonstrukcji bitwy wyrskiej, której jest współorganizatorem i pomysłodawcą.
II Rejonowy Konkurs Hafciarski
Serdecznie zapraszamy uczniów klas II-VI do udziału w II Rejonowym Konkursie Hafciarskim. Temat: Pejzaż (szeroko rozumiany).
Regulamin:
Regulamin_II_Rejonowego_Konkursu_Hafciarskiego.doc
„Terozki sie pogodomy”
Niykierzy wajajōm, co mało bajtlōw godo po ślōnsku, nale nasze bajtle wiedzōm, że godać niy ma gańba. Wiyncyj, rade sie aszōm tym, jak poradzōm godać po ślōnsku!
Bartłomiej Kielar z 5b zajął właśnie II miejsce w konkursie „Terozki sie pogodomy”, opowiadając o… pewnej heksie, która zalęgła się w jego głowie. Bartek to uczestnik naszego szkolnego Klubu Odkrywców Tajemnic Śląska, jednak wbrew pozorom tematem Bartkowego monologu nie była czarna magia, a codzienne problemy uczniów. To kolejny dowód, że w śląskim etnolekcie można opowiedzieć o wszystkim.
Od trzech lat przedstawiciel SP 37 nie zajmuje w konkursie „Terozki sie pogodomy” miejsca niższego niż drugie. A konkurs to nie byle jaki, bo słynie z wysokiego poziomu, a w szranki stają nie tylko szkoły tyskie, ale także reprezentanci innych miast (w tym roku Bieruń i Kobiór). Tym bardziej gratulujemy Bartkowi kolejnego sukcesu.
Doposażenie pracowni - projekt
Regionalny_Program_Operacyjny_Wojewodztwa_Slaskiego_
realna_odpowiedz_na_realne_potrzeby.pdfNazwa projektu: „Wyposażenie pracowni do nauki przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz języków obcych w szkołach miasta Tychy”
Ogólnopolskie Wybory Książek w naszej szkole!
Drodzy uczniowie!
W dniach 16 – 20 marca odbędzie się w naszej szkole akcja wybierania książek, które najchętniej czytacie i chcielibyście, aby znalazły się także w zbiorach biblioteki szkolnej.Wszystkich chętnych proszę o wrzucanie do specjalnie przygotowanej urny, kart wyborczych z tytułami (od 1 do 3) najciekawszych książek, które ostatnio czytaliście. Urna wyborcza i karty do głosowania znajdują się w bibliotece szkolnej.Po wyborach szkolna komisja zrobi zestaw tytułów i przekaże go do organizatora.
Na zakup wybranych książek Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczy pieniądze. Dodatkowo, wśród uczestniczących w akcji szkół, rozlosowane zostaną nagrody.
Patronat nad Wyborami Książek objęła pani minister edukacji narodowej Joanna Kluzik – Rostkowska.
Bibliotekarz Danuta Kciuk
Historia w j. angielskim
Jaki był kolor włosów królowej Elżbiety I? Kiedy premierem Wielkiej Brytanii został Winston Churchill? Po jakiemu mówiono na dworze Wilhelma Zdobywcy? Na takie i inne pytania odpowiadać musieli uczestnicy szkolnego konkursu „What a (hi)story!”. Żeby było trudniej: wszystko tylko po angielsku! Z zadaniem najlepiej poradzili sobie Natalia Jankiewicz (4a), Wojciech Haberka i Anna Szcześniak (5a), Patrycja Wystup (5b) i Mateusz Rusinek (6b) i to oni zostali laureatami pierwszej edycji szkolnego konkursu historyczno-językowego. Gratulujemy!
Nasza Laureatka
Karolina Abram z klasy VI a – uczennica p. Joanny Uznańskiej – Basoń - została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego! To wysokie osiągnięcie jest efektem uzdolnień naszej Laureatki, ale i ogromu pracy, który włożyła w przygotowanie się do tego konkursu. Dodajmy - jest to bardzo trudny konkurs organizowany przez Śląskie Kuratorium Oświaty, a tak ważne wyróżnienie jest pierwszym w historii naszej zreformowanej szkoły. Tytuł laureata jest ogromnie prestiżowy. Karolinie i pani J. Uznańskiej – Basoń gratulujemy !
Dziękujemy i zaczynamy trening
Serdecznie DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy oddali swoje punkty na projekt budowy boiska przy naszej szkole. DZIĘKUJEMY również wszystkim, dzięki którym projekt mógł zostać złożony w Urzędzie Miasta i rozpropagowany wśród mieszkańców naszych osiedli. Wdrożenie realizacji projektu rozpocznie się pod koniec 2015r., a my już teraz zaczynamy trening przed rozgrywkami, do których zapraszamy :-).
Akademia rodzica
Rodziców, którzy chcą lepiej zrozumieć świat swojego dziecka, pomóc mu radzić sobie z codziennymi trudnościami i rozwijać talenty zaprasza Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna na spotkania poświęcone tej tematyce. Więcej informacji, wykaz tematów spotkań oraz formularze zapisów znajdą Państwo na stronie poradni: http://www.ppptychy.pl/aktualnosci/192-akademia-rodzica.
Archiwum Aktualności