Znajomość średniowiecznych dziejów Śląska, obyczajów regionalnych demonów czy też dokonań naszych naukowców – to tylko niektóre z dziedzin wiedzy, które musieli opanować uczestnicy Konkursu Wiedzy o Śląsku „Silesia Incognita” zorganizowanego przez tyską Szkołę Podstawową nr 37 im. Kornela Makuszyńśkiego. Konkurs odbył się już po raz trzeci, jednak po raz pierwszy w wersji międzyszkolnej. Ba, nie tylko międzyszkolnej, ale od razu wojewódzkiej. Konkurs objęty został oficjalnym patronatem Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego.
Do finału dostały się szkoły z różnych części naszego regionu, a konkretnie z Katowic, Czechowic-Dziedzic, Zabrza oraz reprezentacja gospodarzy. Surowe jury, w którego składzie znaleźli się dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach Aleksandra Matuszczyk, kierownik Miejskiego Domu Kultury „Katowice-Południe” Aleksander Uszok, pisarz Waldemar Cichoń oraz rysownik Jacek Siegmund, oceniało zarówno prezentacje multimedialne, jak i stan wiedzy uczniów. Bezkonkurencyjni okazali się reprezentanci Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach. Oprócz nich na podium znaleźli się uczniowie Gimnazjum nr 1 z Czechowic-Dziedzic (gmina, w której edukacja regionalna jest obowiązkowym przedmiotem w każdym gimnazjum) oraz gospodarze, a więc drużyna z tyskiej „Kornelówki”. Bohaterem dnia został natomiast Mateusz Chojna, szóstoklasista z Katowic, który w ostatniej chwili zastąpił chorą koleżankę, jednak brawurowo poprowadził swoją drużynę do triumfu. W przerwie uczestnicy mogli podziwiać program artystyczny przygotowany przez uczniów „Kornelówki”, którzy ochoczo zaprezentowali śląskie piosenki oraz tańce ludowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali cenne nagrody, wśród nich koszulki oraz książki ufundowane przez sponsora konkursu: wydawnictwo Silesia Progress, specjalizującesię w produkcji śląskiej odzieży, książek oraz gadżetów.
- Edukacja regionalna od zawsze zajmuje ważne miejsce w naszej szkole, stąd regularne sukcesy między innymi w konkursie „Terozki se pogodomy” czy zwycięstwo w wojewódzkim konkursie organizowanych przez Kuratorium Oświaty – mówi Agata Maciążka, dyrektor tyskiej SP nr 37 – Najważniejsze jednak, by dzięki temu konkursowi młodzi Ślązacy poczuli chęć do dalszego samodzielnego zgłębiania tajemnic naszej Małej Ojczyzny, wzmacniając swoje poczucie zakorzenienia.
Wyniki:
- Oliwia Choremska i Mateusz Chojna, Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach
- ex aequo: Alicja Drezner i Julia Szary, Gimnazjum Publiczne nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach, a także Bartłomiej Kielar i Tomasz Małecki, Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach