2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, z tej to okazji uczniowie i nauczyciele naszej szkoły w geście solidarności z osobami z autyzmem oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu ubrali się dzisiaj na niebiesko, a lekcje wychowawcze w tym tygodniu będą poruszały tematykę związaną z funkcjonowaniem osób z autyzmem. Autyści są wokół nas, często nawet o tym nie wiemy, to nasi koledzy, którzy czasem liczą na wsparcie i wyrozumiałość, starają się dostosować, pokonują więcej przeszkód niż inni, pragną być rozumiani. Starajmy się być życzliwi, pomocni, przyjaźni. W szkole i poza szkołą. Nauczyciele wspomagający: Magdalena Dyba i Urszula Michta.
Projekt czytelniczy w kl. 4a
Klasa 4a to wspaniali czytelnicy. Jedną z ich ulubionych form spędzania wolnego czasu jest czytanie książek – nie tylko lektur szkolnych. Na lekcjach języka polskiego dzielili się swoimi wrażeniami z przeczytanych pozycji oraz zachęcali innych do sięgania po literaturę dla dzieci i młodzieży. W ramach projektu czytelniczego przedstawili na plakatach swoich ulubionych bohaterów, ciekawe tytuły książek. Celem tych zajęć było rozbudzenie ciekawości uczniów, nawiązanie relacji podczas pracy w grupach oraz doskonalenie czytania ze zrozumieniem. Uczniowie podeszli do zadania z zapałem i entuzjazmem. Oby tak dalej…
Biologia w Pałacu Młodzieży
27 marca klas 3 a gimnazjum pod opieką pań: U. Michty i M. Gawlik wzięła udział w warsztatach w pracowni biologii katowickiego Pałacu Młodzieży. Zajęcia poświęcone były eksperymentom biologicznym – temat ważny przed egzaminem gimnazjalnym w części przyrodniczej. Uczniowie przypomnieli sobie ważne elementy każdego doświadczenia: postawienie problemu badawczego oraz hipotezy, przebieg doświadczenia i ustanowienie prób: doświadczalnej i kontrolnej, analiza wyników i opracowanie wniosków.
Uczniowie w grupach przeprowadzili następujące doświadczenia:
- Czy cząsteczki wszystkich związków chemicznych przemieszczają się przez błony komórkowe?,
- Czy różne owoce zawierają glukozę w takich samych ilościach?,
- Czy świeży i przegotowany sok z pomarańczy zawierają tyle samo witaminy C?
Wszystkie wnioski zapisywali w przygotowanych kartach pracy.
Był to już ostatni wyjazd do Pałacu Młodzieży w czasie trzyletniej nauki w szkole. Mamy nadzieję, że warsztaty pozwolą nam osiągnąć lepszy wynik punktowy na egzaminie.
Projekt "PoczytajMy" w Przedszkolu nr 10
W środę 27 kwietnia odwiedziłyśmy Przedszkole nr 10 w ramach projektu CEO "PoczytajMy". Dagmara i Kinga czytały dzieciom o przygodach kota Cukierka, co wszystkim sprawiało wiele radości i było pretekstem do rozmów o domowych zwierzakach oraz opiece nad nimi. Wspólnie czytaliśmy też i przedstawialiśmy wiersz Juliana Tuwima "Rzepka". Dzieci ćwiczyły pamięć powtarzając prawie cały wiersz i były w tym bardzo dobre. Wiosenne kolorowanki i podziękowania zwieńczyły zajęcia czytelnicze.
Najlepsi z najlepszych
Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Katowicach gościła w piątek 29 marca 2019 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z województwa śląskiego, którzy tu zostali zaproszeni na uroczystą Galę Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Organizatorem Konkursów jest Śląski Kurator Oświaty. Uczniowie- laureaci, to Ci spośród uczestników kolejnych etapów, którzy wykazali się nie tylko ogromną wiedzą, umiejętnościami, ale także odpornością na stres. Konkursy były niezwykle trudne, aby uzyskać tytuł Laureata należało zdobyć 90% procent z możliwych punktów. Udało się to uczniom naszej szkoły! Czworo naszych uczniów zdobyło tytuł Laureata, należy dodać, jako jedyna z tyskich szkół możemy szczycić się tyloma osiągnięciami. Nasi laureaci to: Aleksandra Jarosz (z klasy 3b gimnazjum) –laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii, Daniel Świerczyński (z 3b gimnazjum) i Patryk Piątkowski (3e gimnazjum) Laureaci Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii, Luiza Szczotka (8a ) laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. Do konkursów uczniowie zostali przygotowani przez panie Mirosławę Gawlik, Małogorzatę Sułecką – Czyż i Joannę Uznańską- Basoń.
Podczas Gali Śląski Wicekurator Oświaty pan Dariusz Domański pogratulował uczniom, ich rodzicom, nauczycielom prowadzącym oraz dyrektorom szkół, z których wywodzą się laureaci. Nazwał ich „Najlepszymi z najlepszych”. My również przyłączamy się do tych gratulacji. Jesteśmy z Was dumni.
Dzień Bezpiecznego Internetu
W czwartek 28 lutego w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku hasłem przewodnim było „Działajmy razem”, więc zaangażowałyśmy całą społeczność szkolną. Pracownicy obsługi odpowiedzialni byli za rozwieszenie plakatów (szczególne podziękowania dla pana Stefana), nauczyciele za przeprowadzenie lekcji, spotkań i happeningu.
Zaczęliśmy od umieszczenia logo DBI na WWW i FB szkoły. Pod koniec stycznia klasy 5,6,7 wylosowały jedno zagadnienie (dotyczące FOMO – odrzucenie, radzenie sobie z cyberprzemocą, pomoc ofiarom cyberprzemocy, pięć kroków do cyberprzemocy) i do środy 6.02. wykonali plakat, gazetkę szkolną, wywiad ze społecznością lokalną. Po feriach zaczęliśmy działania. W czwartek na 3-ej godzinie lekcyjnej klasa 3c gimnazjum miała spotkanie z policjantem, który przeprowadził warsztaty o odpowiedzialności prawnej, cyberprzemocy, sekstingu. Następnie na przerwach i pozostałych lekcjach zorganizowałyśmy „Piknik edukacyjny – Internet bez hejtu”. Na 3 i 4 godzinie lekcyjnej klasy piąte, szóste i siódme oglądały filmik "Dodaj przyjaciela". Nauczyciel zwracał uwagę na hejt i jego konsekwencje, na to że możemy stracić możliwość poznania i zaprzyjaźnienia się z kimś naprawdę wartościowym. Nawet jeśli wydaje nam się, że nie mamy z drugą osobą wspólnych zainteresowań, nie oznacza to, że taka znajomość nie będzie ciekawa. Hasło Zamiast hejtować – zyskaj przyjaciela było poparte teledyskiem "Przytul hejtera" . Na dwóch dużych przerwach uczniowie klas młodszych szukali zagadek ukrytymi po kodami QR – były to 4 misje do zrealizowania. Rozwiązywali i wszystkie rozwiązania wrzucali do skrzyni (na specjalnie przygotowanych kartach z imieniem i nazwiskiem oraz klasą). Pierwsi uczestnicy otrzymywali pączka, ponieważ tego dnia był Tłusty Czwartek. Natomiast uczniowie klas starszych mogli wziąć udział w konkursie z wykorzystaniem kahoota (pytania związane z bezpieczeństwem w sieci). Na stoisku DBI uczniowie mogli ułożyć z rozsypanki wyrazowej zasady antyhejtowe i otrzymać nalepkę DBI. Zaangażowanie uczniów było wspaniałe.Uczniowie najmłodszych klas na lekcjach informatyki grali w gry i oglądali filmiki ze strony saferinternet a na godzinach wychowawczych realizowali scenariusz „Misja bezpieczny Internet”.
Jak co roku w obchody zaangażowała się pani Agnieszka Stasica i na lekcjach języka polskiego nawiązywała do bezpiecznego korzystania z sieci i nowoczesnej technologii.
Serdecznie dziękujmy wszystkim zaangażowanym uczniom – już niedługo ogłoszenie zwycięzców w konkursach oraz zaangażowanym nauczycielom, pracownikom obsługi i Rodzicom, którzy włączyli się w tę międzynarodową akcję.
Organizatorki: Joanna Maturska, Ewa Jabłońska, Małgorzata Nieskurska
Konkurs w Kahoot: Dorota Baron, Bożena Durkalec
Zajęcia komputerowe dla uczniów i seniorów
Zakończyliśmy koleją edycję realizowanej w naszej szkole we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Tychach innowacji pedagogicznej "Ja Ci pokażę! Zajęcia komputerowe dla uczniów i seniorów". Uczniowie spisali się na medal w roli nauczycieli. Seniorzy uczyli się podstaw obsługi komputera i wybranych programów komputerów oraz korzystania z telefonów komórkowych i przydatnych w życiu codziennym aplikacji. Ale najcenniejsze były spotkania, rozmowy międzypokoleniowe, które stały się inspiracją do przemyśleń i zmiany postępowania. Wnioski, jakie młodzi ludzie wyciągnęli słuchając opowieści seniorów mogą być przesłaniem dla ich kolegów i koleżanek:
"Na zajęciach poznałyśmy m.in. Pana Maćka, który opowiedział nam o swoich przeżyciach. Dowiedziałyśmy się, że wraz ze swoją żoną podróżuje po całej Polsce, korzystając wyłącznie z autostopu. Oprócz tego, jest wykładowcą turystyki na UTW, co jest adekwatne do jego zainteresowań. Opowiadał nam wiele o swoich przygodach. Zdziwiło i zachwyciło nas to, jak wiele osiąga mimo wieku.
Skłoniło nas to do przemyśleń, którymi chciałyśmy się z Wami podzielić:
Wiek nie jest przeszkodą w realizowaniu swoich marzeń i pasji. Zdałyśmy sobie sprawę, że Pan Maciek i jego żona mają ciekawsze życie niż większość w pełni sprawnych młodych ludzi. Trzeba wstać od komputera i podnieść głowę znad smartfona, żyć tak, aby kiedyś mieć co wspominać, do czego wracać. Trzeba więcej wychodzić do ludzi, rozmawiać z nimi, rozwijać swoje pasje, poznawać świat realny, a nie wirtualny.
Pan Maciek, jego żona i wiele innych osób, które miały nam o czym opowiadać i robiły to z wielką radością, powinny być inspiracją zarówno dla młodego, jak i starszego pokolenia. Ich życie jest ciekawe, pełne przygód i pasji, a Twoje?".
GeoOdkrywcy
Być jak… Marian Rejewski. Tym razem w ramach koła GeoOdkrywców pozwalaliśmy najsłynniejszą trójkę polskich matematyków. No właśnie – najsłynniejszą? Wiecie kim był m.in. Marian Rejewski?
Gdyby nie on i jego dwóch kolegów: Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, II wojna światowa trwałaby dłużej o 3 lata. Ci wybitni poznańscy matematycy złamali zasadę działania Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej.
GÓLJOCYŹEAÓLG, EAŹNL ŁCM? Nie wiecie co tu jest napisane? Wystarczy użyć szyfru Cezara, który polega na użyciu dwóch alfabetów (drugi to przesunięcie o określoną liczbę liter). Podczas zajęć poznaliśmy także szyfr Polibiusza i szyfr obrazkowy. To wszystko potrzebne nam było do rozszyfrowania zagadki przygotowanej przez naszego opiekuna – panią Joannę Maturską. Sala 214 zamieniła się w pokój zagadek. Krok po kroku rozwiązywaliśmy kolejne, ukryte zagadki (na parapecie, pod krzesełkiem, szukaliśmy klucza, który okazał się być na szafie, znaleźliśmy lusterko, które potem musieliśmy wykorzystać). Świetnie się bawiliśmy i żałowaliśmy, że rozwiązaliśmy zagadkę. Chcielibyśmy częściej brać udział w takich zabawach.
Spotkanie autorskie
Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole był pełen wrażeń. Chętni uczniowie brali udział w konkursach. Starsze klasy przeżywały w teatrze rozterki Balladyny i przygody bohaterów Mitoligii, a młodszych odwiedził długo wyczekiwany gość. Kiedy Pani bibliotekarka pokazywała dzieciom książki i pytała kto nas odwiedzi, odpowiedź brzmiała: "Cukierek!". Ale to nie kot nas odwiedził, lecz autor książek o psotnym kocie Cukierku, o psach, które potrafią odpowiadać na pytania, o skrzatach i o naszym regionie, czyli Śląsku. P. Waldemar Cichoń opowiadał o bohaterach swoich książek, o tym jak się pisze książkę, odpowiadał też na pytania dzieci. No i oczywiście chętni mogli otrzymać dedykację z autografem. Wśród naszych uczniów i nauczycieli jest wielu fanów talentu p. Waldemara, więc radość była ogromna. Dobra wiadomość jest też taka: otrzymaliśmy w prezencie całą serię książek, które już niedługo będzie można wypożyczać w szkolnej bibliotece. Spotkanie zdecydowanie zachęciło uczniów do zagłębiania się w lekturę książek, było też inspiracją dla przyszłych autorów. Najpiękniejszym komplementem dla naszego gościa były słowa: "Dzięki Panu ja też zacząłem pisać książkę".
Piłka siatkowa dziewcząt
W dniu 28 lutego 2019 roku uczennice naszej szkoły zdobyły I miejsce w zawodach piłki siatkowej - rozgrywki grupowe. Rozegrały 1 mecz z zawodniczkami SP-14, który zakończył się zwycięstwem naszej drużyny, wynikiem 2:0. Naszą szkołę reprezentowały następujące dziewczęta: Aleksandra Jarosz, Julia Mazur, Gabriela Burmer (klasa 3b), Wiktoria Lipińska (klasa 3a), Oliwia Bąk, Emilia Wawro, Aleksandra Strzelczyk, Daria Mazela (klasa 3d). Opiekunem drużyny była Bożena Święs - nauczyciel w-f.
Tydzień mózgu
W dniach 4 do 9 marca tyska firma Verso kierowana przez panią Justynę Rutkowską po raz trzeci zorganizowała Tydzień Mózgu. W ramach projektu zostały zorganizowane liczne wykłady i zajęcia warsztatowe dla wszystkich chętnych i zainteresowanych tematem: dla dzieci, młodzieży i dorosłych. I tak tyszanom zaproponowano następujące tematy:
Wykłady:- „Wpływ sztuki na mózg”,
- „Wsparcie układu nerwowego – suplementacja i wzbogacenie diety w ocenie farmaceutycznej”,
- „Mózg nastolatka-higiena psychiczna w okresie dorastania. Aspekty psychosomatyczne”,
- Wpływ dźwięku na mózg-działanie tonów , interwałów dźwiękowych na komórki nerwowe”,
- „wprowadzenie do medycznych zastosowań marihuany. Medyczna marihuana-oczekiwania polskich pacjentów”
Warsztaty:
- Z robotyki dla dorosłych i dzieci: „”Kreatywne programowanie a wyobraźnia przestrzenna. Neuroplastyczność mózgu”,
- „Obrazy w naszej pamięci-efektywna nauka”
Uczniowie naszej szkoły razem z paniami Urszulą Michtą i Mirosławą Gawlik wzięli udział w czwartkowym wykładzie dotyczącym mózgu nastolatka oraz sobotnich warsztatach poświęconych efektywnemu zapamiętywaniu. Nie był to czas stracony zarówno dla dorosłych jak i uczniów, jak zwykle poznaliśmy wiele nowych aspektów dotyczących naszego najważniejszego organu-mózgu.
Zebrania z Rodzicami
W dniach 13 - 14. 03. 2019 r. odbędą się zebrania rodziców według harmonogramu:
13. 03. 2019
godz. 17.30 klasy 8 i G_3
sala 216 - G_3a - M. Gawlik
sala 217 - G_3b - K. Rasińska
sala 214 - G_3c - J. Maturska
sala 211 - G_ 3d - Ł. Marek
sala 222 - G_3e - J. Wróbel
sala 210 - 8 a - M. Musz
sala 220 - 8 b - A. Cichy
sala 18 - 8c - K. Rutkowska
godz. 17.00
sala 115 - 4a - A. Stasica
sala 106 - 4b - A. Jabłońska
sala 205 - 4c - M. Sułecka - Czyż
sala 203 - 4d - B. Święs
sala 219 - 4e - K.Szopa
sala 27 - 4f - M. Wojtas _Wlaszczyk
sala 109 - 5a - B. Czarnynoga
sala 110 - 5b - A. Dziwak
sala 118 - 5c - B. Durkalec
sala 24 - 5d - T. Lutostański
sala 114 - 5e - E. Jabłońska
sala 29 - 6a - A. Kozak
sala 32 - 6b - M. Danielak
sala 105 - 6c - M. Melon
sala 121 - 7a - J. Uznańska - Basoń
sala 201 - 7b - P. Lampart
sala 116 - 7c - M. Nieskurska
Od godz. 18.00 do 19.30 - konsultacje z nauczycielami w wyznaczonych salach (informacja na tablicach informacyjnych przy wejściu do szkoły i na piętrach).
14. 03. 2019 - godz. 16.30 - klasy 1 - 3
sala 27 - 1a - E. Chybowska
sala 110 - 1b -H. Adamczewska - Wierzchołek
sala 18 - 1c - B. Polakowska
sala 106 - 1d - B. Rumińska - Kulik
sala 109 - 2a - J. Sieczkowska
sala 29 - 2b - Z. Myalska
sala 121 - 2c - M. Witkowska
sala 32 - 2d - B. Jabłońska
sala 34 - 2e - I. Pałac
sala 118 - 3a - M. Czornik
sala 119 - 3b - B. Kosińska
W godz. 17.00 - 18.30 - konsultacje z nauczycielami w wyznaczonych salach (informacja na tablicach informacyjnych przy wejściu do szkoły i na piętrach).
Projekt "PoczytajMy" w Przedszkolu nr 21
W środę 6 marca w ramach projektu CEO "Poczytajmy" odwiedziliśmy przemiłe i grzeczne trzylatki "Tygryski" w Przedszkolu nr 21. Agata, Martyna i Ewelina pięknie interpretowały m.in. wiersze Jana Brzechwy i rozmawiały z dziećmi. Dialogi były ciekawe. Np. na opowieść dziewczynki o tym, że widziała kopczyk kreta na łące kolega odpowiedział: "I Ty się tam zmieściłaś?" :-). Były też wesołe zabawy ruchowe prowadzone przez Dziewczyny, a Maluszki zaśpiewały i pokazały nam swoje zabawy. Na koniec przedszkolaki w nagrodę za uważne słuchanie otrzymały kolorowanki i naklejki a prowadzące zajęcia otrzymały piękne wiosenne kwiaty. Serdecznie dziękujemy Mamie Piotrusia za zaproszenie i mamy nadzieję na kolejne spotkania.
Klub GeoOdkrywców
Klub GeoOdkrywców działający przy naszej szkole w ubiegłym miesiącu poznawał polskiego wynalazcę – Jana Szczepanika. Nie każdy wie, że był on autorem ponad 92 wynalazków. Niestety, patenty, które zdobył Jan Szczepanik uległy zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego.
Z czego zasłynął Polak wywodzący się z bardzo biednej rodziny? Jego kamizelka kuloodporna (pierwsza w świecie!) uratowała życie królowi Hiszpanii Alfonsowi XIII, jego maszyna tkacka ułatwiła pracę twórcom ubrań i przyczyniła się do rozwoju tej gałęzi przemysłu w Polsce. Jednak najważniejszy wynalazek – naszym zdaniem – to telektroskop oraz system filmu barwnego. Dzięki tym wynalazkom – dzisiaj możemy odpoczywać, zwiedzać, śmiać się lub płakać ze wzruszenia siedząc wygodnie na kanapie i klikając w przyciski pilota zmieniając kanały telewizyjne. Jan Szczepanik jest nazywany prekursorem dzisiejszej telewizji.
Podczas naszych zajęć poznajemy wybitnych polskich naukowców i na chwilę próbujemy wcielić się w ich role. Okazuje się, że bycie wynalazcą to nie lada wyzwanie. Po wielu próbach, dyskusjach i przy użyciu dostępnych materiałów wynaleźliśmy „paluszkową ładowarkę” oraz stworzyliśmy telewizor z pudełka, lupy i telefonu komórkowego. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Zapraszamy na Dzień Otwartych Drzwi Szkoły
Rekrutacja do kl. I i kl. VII dwujęzycznej
REKRUTACJA_DO_SZKÓŁ_PODSTAWOWYCH_w_roku_szkolnym_
2019-2020.docxREKRUTACJA_DO_KLASY_SIÓDMEJ_DWUJĘZYCZNEJ_w_roku_
szkolnym_2019-2020.docRekrutacja do klasy 7 dwujęzycznej odbywa się przez stronę https://spklasy4i7-tychy.nabory.pl/, można pobrać na niej wniosek.
Ogólnopolski projekt "PoczytajMy"
W środę 6 lutego oficjalnie rozpoczęliśmy działania związane z ogólnopolskim projektem "PoczytajMy", do którego przystąpiliśmy w II semestrze bieżącego roku szkolnego. Jest to projekt promujący czytelnictwo i integrujący starszych i młodszych. Tym razem uczennice klas 6 (Maja i Magda) i 3 Gimnazjum (Ewelina i Hania) odwiedziły Przedszkole nr 6, a konkretnie grupy: "Misie" oraz "Pszczółki". Czytaliśmy i uczyliśmy się na pamięć wiersze Jana Brzechwy, a także poznaliśmyy przygody pacjentów Kliniki Małych Zwierzat w Leśnej Górce i wybryki ulubionego przezdzieci kota Cukierka. Przedszkolaki słuchały z zaciekawieniem i mądrze odpowiadały na pytania zadawane przez starsze koleżanki. Poznały też kilka nowych słów. Na koniec oczywiście umówiliśmy się na kolejne spotkania z ciekawą książką.
Wojewódzki Konkurs Mitologiczny
Drużyna z naszej szkoły reprezentowana przez Izabellę Suską z klasy 5a i Jana Michonia z klasy 6c wykazała się obszerną wiedzą zdobywając II miejsce w XI Wojewódzkim Konkursie Mitologicznym „ Płyńmy do naszej Itaki”. Do zwycięstwa naszych uczniów przyczynił się wspaniały doping koleżanek , które zachęcały Izę i Jana okrzykami: „ Naszą szkołę popieramy, bo my wygrać zamierzamy”, „Pod egidą my jesteśmy, więc sukces odnieśmy”.
Klub 37 Smaków
- Trwa trzecia edycja „Klubu 37 Smaków” w ramach którego organizowane są wycieczki do restauracji „Enklawa” w Tychach. Uczniowie mają okazję nie tylko zjeść smaczny obiad i deser, ale też zobaczyć jak działa restauracja. We wtorek 4 lutego, z takiej możliwości skorzystało 18 uczniów. Zaprzyjaźniona już z nami właścicielka restauracji, Pani Agnieszka Pilarczyk, umożliwiła nam zajrzenie w takie miejsca, gdzie goście restauracji nie zaglądają. Byliśmy w kuchni, na zmywaku, a nawet niektórzy weszli do ogromnej lodówki-chłodni. Odpowiedziała nam też na dziesiątki naszych pytań. Wycieczka ta była niezwykłym doświadczeniem i zapewne pozwoli nam lepiej przygotować się do otwarcia kolejny raz naszej szkolnej restauracji „Klubu 37 Smaków”. Więcej zdjęć i informacji:TUTAJ.
Archiwum Aktualności