28 listopada br. klasa 3a gimnazjum wraz z opiekunkami paniami: U. Michtą i M. Gawlik uczestniczyła w całodziennych zajęciach w pracowni biologii katowickiego Pałacu Młodzieży. Wzięliśmy udział w podwójnych warsztatach ekologicznych pn. : "Rozwój zrównoważony – czym jest, jego idee, kto go wspiera?" oraz "Przyroda Śląska – różnorodność biologiczna".
Jadąc na zajęcia i znając tematykę zajęć prawie każdy z nas był przekonany, że przyroda Śląska jest uboga, nasz codzienny krajobraz to szarość i czerń kopalń i innych zakładów przemysłowych. Po zakończeniu pierwszych warsztatów już wiedzieliśmy w jak wielkim byliśmy błędzie: ogromna różnorodność biologiczna roślin i zwierząt, duża liczba rezerwatów przyrody, które zostały założone w celu ochrony unikatów gatunków. Okazało się, że na naszym terenie występują storczyki, a nawet rośliny górskie takie jak np. liczydło górskie, dla ochrony którego powstał rezerwat Ochojec.
Nie mniej ciekawy ważny okazał się drugi temat, zastanawialiśmy się wspólnie jak należy żyć w zgodzie w przyrodą i zachować ją dla przyszłych pokoleń. Temat okazał się bardzo aktualny w kontekście odbywającej się w Katowicach Konferencji ONZ czyli Szczytu Klimatycznego Ziemi. Dziękujemy prowadzącej zajęcia pani Krystynie Blaut za ciekawe przedstawienie zrealizowanie obu tematów.
Zajęcia z biologii w Pałacu Młodzieży
Życzenia z okazji Dnia wolontariusza
Razem na Święta
Nasza szkoła, wszyscy razem: uczniowie, rodzice, nauczyciele i wszyscy pracownicy bierzemy udział w ministerialnej akcji: Razem na Święta.
Pomagamy przed Świętami
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, to czas, kiedy nasze serca promienieją ciepłem... . Tym ciepłem chcieliśmy ogrzać serca dzieci - podopiecznych Hospicjum św. Kaliksta I w Tychach. I to nam się udało. Zebraliśmy sporo prezentów, które wywołają uśmiech na ich twarzach. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję. Dziękujemy Pani, która pomogła przewieźć paczki. Wszystkie dary już przekazaliśmy i czekają na 6 grudnia, by znaleźć się w rękach dzieci.
Jesienny Ogród Sztuk
Zespół Szkół nr 4 im. Janusza Groszkowskiego w Tychach jest organizatorem Międzyszkolnego konkursu Jesienny Ogród Sztuk. Konkurs ma na celu propagowanie sztuki oraz szerzenie wśród młodzieży kunsztu tworzenia tego, co określone zostało przez starożytnych mianem kalos kagathos, to znaczy "piękny i dobry" i jest określeniem ideału greckiego wychowania. Uważano, że człowiek idealny to taki, który jest jednocześnie piękny fizycznie i duchowo. W tegorocznej edycji temat główny brzmiał Polska. Miło nam poinformować, że laureatką w konkursie została uczennica klasy VIa Kinga Nalepa. Praca przygotowana pod kierunkiem pani Joanny Uznańskiej- Basoń przyniosła Kindze II miejsce w dziedzinie poezji. Gratulujemy!
Konkurs na film promujący szkołę
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Co roku, 3 grudnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Nasza szkolna społeczność również aktywnie włącza się w te obchody.
Umownym symbolem tego dnia jest kolor żółty, w związku z tym prosimy Was, byście w poniedziałek (3 XII 2018 r.) w ramach solidarności z osobami niepełnosprawnymi, ubrali coś żółtego. Wyraźmy w ten sposób naszą życzliwość i empatię (będzie to też okazja do zdobycia dodatnich punktów z zachowania).
W nadchodzącym tygodniu (2-7 grudnia) tematyka Waszych lekcji wychowawczych będzie związana właśnie z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.
"Zapalmy się" w poniedziałek na żółto w dobrej sprawie!
Mamy kolejną statuetkę
W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy realizację rejonowej innowacji pedagogicznej "ŚwięTy w służbie nieugięty, ślady miłości w szarej codzienności". Tym razem poznawaliśmy historię życia i prawdy, którymi kierował się w swoim postępowaniu św. Maksymilian Maria Kolbe. Dla nas był to jak zawsze przede wszystkim niezapomniany, twórczy czas wspólnych spotkań i rozmów podczas przygotowywania się do konkursu wiedzy. 28 listopada nadszedł czas Rejonowego Konkursu Wiedzy o św. Maksymilianie Kolbe. W konkursie brali udział przedstawiciele 11 szkół. Zadania konkursowe były trudne i bardzo trudne. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością wielu szczegółów z życia i szerokiej działalności świętego. Tym bardziej gratulujemy Oliwii Paś i Agacie Ziębie z kl. 5b zajęcia I miejsca. Dziewczyny kolejny raz zdobyły statuetkę, którą można zobaczyć w gablocie na korytarzu naszej szkoły.
W Rejonowym Konkursie Plastycznym o św. Maksymilianie Kolbe Jan Stempel z kl. 3b zdobył wyróżnienie.
Gratulujemy i jesteśmy z was dumni!
Światowy Dzień Pluszowego Misia w świetlicy i bibliotece
Światowy Dzień Pluszowego Misia świętowaliśmy w świetlicy i bibliotece 26 listopada. Każdy przyszedł tego dnia ze swoim pluszowym przyjacielem do szkoły i dbał o to, żeby miś się nie nudził: czytalismy misiom książeczki, tańczyliśmy podczas ruchowych zabaw, słuchaliśmy opowiadań czytanych przez panie i pana ze świetlicy i z biblioteki, wykonywaliśmy przeróżne prace plastyczne (w tym także przestrzenne). Nie zabrakło oczywiście przytulania (jak na przytulanki przystało) i wspólnych zdjęć. Dzieci opowiadały także historie swoich misiów a panie opowiedziały o tym skąd wzięły się takie maskotki (Wiedzieliście, że wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych Theodora Roosevelta...) oraz przedstawiły ciekawostki z życia prawdziwych niedźwiedzi. To był ciekawy i pełen ciepłych uczuć dzień.
Kartki dla Hospicjum
Warto rozwijać swoje talenty, rodzinnie i twórczo spędzać czas, a przy tym pomagać innym. Wszystkie te czynności można wypełnić przygotowując kartki bożonarodzeniowe z motywami religijnymi dla Hospicjum. Jak co roku, kartek potrzebujemy co najmniej 100. Zbieramy je do 10 grudnia w szkolnej bibliotece.
Sukcesy naszych uczniów w konlursach plastycznych
W ubiegłym tygodniu uczniowie naszej szkoły odebrali nagrody w dwóch konkursach plastycznych.
W Miejskim Konkursie Plastycznym „Sportowcy Stulecia” organizowanym przez MDK nr 2w Tychach nagrody otrzymali - Krzysztof Francuz z klasy 4b i Kajetan Śleziak kl. 4b.
W Miejskim Konkursie Plastycznym „W świecie indyjskiego słonia” organizowanym przez Osiedlowy Dom Kultury „Uszatek” nagrody otrzymali – Luiza Szczotka kl. 8a (opiekun p. Barbara Malasiewicz), Aleksandra Szymanik 4e, Zuzanna Cwojdzińska 4a, Liliana Rzepczyk 4a, Bartłomiej Skubis 6b, Oskar Świercz 6b i wyróżnienie Oliwier Karpiński 4c.
Gratulujemy!
Szlachetna paczka
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi tegorocznej akcji "Szlachetna paczka":
oraz do udziału w akcji.
Koncert Pieśni i Poezji Patriotycznej
Koncert Pieśni i Poezji Patriotycznej „W hołdzie dla Niepodległej” był w naszej szkole niezwykle ważnym elementem obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakl został przez oglądających go gości, nauczycieli, uczniów oceniony bardzo wysoko. Postanowiliśmy pokazać go jeszcze raz. W środowe popołudnie aula była pełna. Przyszli rodzice, dziadkowie, emerytowani pracownicy szkoły. Ogromne zaangażowanie artystów oraz wszystkich, którzy tworzyli spektakl , ich profesjonalizm zrobił na gościach ogromne wrażenie. Brawa po skończonym występie nie milkły. Usłyszeliśmy wiele niezwykle pięknych słów, którymi nasi goście wyrażali wzruszenie, przejęcie, dumę ze swoich dzieci. Serdecznie dziękujemy Państwu za ich obecność, za te pięknie słowa. Dla naszej szkolnej społeczności to wydarzenie było także niezwykłe, cieszymy się, ze takie chwile możemy przeżywać wspólnie ze wszystkimi, dla których Kornelówka jest ważna.
Mistrz pięknego czytania
21 listopada odbył się szkolny konkurs dla klas II-III "Mistrz pięknego czytania". Uczniowie wybrani w drodze klasowych eliminacji zmagali się z tekstami naszego patrona Kornela Makuszyńskiego pięknie je interpretując. Mistrzami pięknego czytania zostali:
- klasy II: I miejsce: Kacper Kozioł, kl. 2d, II miejsce: Karol Sztajnowski, kl. 2a, III miejsce: Lena Mielczarek, kl. 2b
- klasy III: I miejsce: Bartosz Smolik, kl 3a, II miejsce: Mikołaj Piaseczny, kl. 3b, III miejsce: Jakub Bilski, kl. 3b.
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim czytelnikom życzymy wielu ciekawych przygód i emocji podczas lektury kolejnych książek.
Wycieczka do Chorwacji
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat wycieczki do Chorwacji dla klas 6-8 i Gimnazjum:
W hołdzie dla niepodległej…
„Każdego roku w listopadzie świętujemy jedno z największych wydarzeń w naszej historii – odzyskanie niepodległości. Tegoroczna rocznica jest symboliczna i szczególna, gdyż mija 100 lat, od kiedy Państwo Polskie odzyskało upragnioną wolność. Dzisiejsze święto jest okazją do powrotu myślami do tamtych wydarzeń, wspominania tych, którzy nam tę wolność wywalczyli i złożenia im hołdu za ten bezcenny dar”.
Tymi słowami rozpoczęła nasz coroczny Koncert Pieśni i Poezji Patriotycznej pani Karina Bryja, dyrektor szkoły, po czym powitała wszystkich zaproszonych gości i oddała głos artystom…
Pojawia się prowadzący… za jego plecami slajd prezentujący treść uchwały Sejmu ustanawiającej 2018r. Rokiem Jubileuszu 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. I tak zaczyna się ten pełen pięknych słów, pieśni i piosenek, tańca i obrazów spektakl…
Gaśnie światło… na scenie pojawiają się trzy na czarno ubrane dziewczyny… to Wiedźmy, wieszczące przybycie Marszałka Piłsudskiego i wydarzenia tego szczególnego roku… Ale przypominające również po chwili trudne dzieje naszego narodu- czasy Chrobrych i Krzywoustych, Jagiellonów i Sobieskich, lata upadku i poniżenia, lata niewoli i więzień. Sybiru, obozów zagłady i śmierci… taki smutny czas w historii Ojczyzny, gdy na 123 lata utraciła Niepodległość, ale naród nie poddawał się… i każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości…
Pojawiają się recytatorzy z pięknymi tekstami poetów… Soliści, zespół wokalny i chór szkolny- a w ich wykonaniu nasze piękne pieśni patriotyczne, ale także piosenki wyjątkowych artystów polskich…
Jest wreszcie i piękny taniec- pokazujący trudne sceny z historii Polski…
I na koniec- nietypowo- zabrzmiał nasz hymn narodowy… Dlaczego na koniec, a nie tak jak zwykle to bywa? Chcieliśmy bowiem, by czerpiąc mądrość z historii kraju, polskiej literatury i sztuki, w pełni świadomi ważności tego wszystkiego, co ukształtowało nasz dzień dzisiejszy, z większą świadomością uczestnicy tego spektaklu zaśpiewali w tym wyjątkowym dniu- nasz Hymn narodowy…
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wyjątkowego spektaklu: szkolnemu chórowi, zespołowi teatralnemu „Bez sceny”, absolwentowi naszej szkoły, Sebastianowi, obsłudze technicznej… i nauczycielom, którzy pracowali nad tym przedsięwzięciem…
Archipelag Skarbów
W dniach 9 i 10 listopada 2018r. klasy siódme wzięły udział w programie profilaktyki zintegrowanej pod nazwą „Archipelag Skarbów”. Motywem przewodnim była szeroko rozumiana podróż w poszukiwaniu skarbu, jakim dla człowieka jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. W trakcie programu pokazywano mechanizmy związane z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków, omawiano problemy takie, jak uzależnienie od seksu i pornografii, wyjaśniano młodzieży najważniejsze prawa rządzące relacjami międzyludzkimi i miłością.
Wystawa fotograficzna
14 listopada br. klasa gimnazjalna 3a wraz z opiekunami paniami: U. Michtą i M. Gawlik zwiedziła wystawę fotograficzną „Tyskie ptaki”. Fotografie autorstwa pana Dawida Ciemięgi (tyskiego lekarza pediatrii, z zamiłowania przyrodnika i miłośnika ptaków) oraz pana Jakuba Spodymka (ślusarza z wykształcenia, tyskiego fotografa, którego zdjęcia znane są w całej Polsce) można oglądać na II piętrze Centrum Tyskich Hal Targowych. Inicjatywa ma cel edukacyjny, przyrodniczy i ekologiczny. Przedstawia ponad 100 ekspozycji ptaków żyjących na terenie Tychów. Honorowy Patronat nad wystawą objął pan Prezydent Andrzej Dziuba. Po wystawie oprowadziła nas pani Karolina Chemicz-Pałys. Mieliśmy okazję zobaczyć budkę lęgową z gniazdem sikorek, karmniki dla ptaków (ptaki należy dokarmiać zimą systematycznie, nie wolno zaprzestać tej czynności nawet na krótki okres czasu, ponieważ odwiedzające karmnik ptaki nie będą już miały siły, by szukać pożywienia w innych miejscach). Nauczyliśmy się również, że nie wolno karmić ptaków chlebem, ponieważ zawarte w nim polepszacze i konserwanty mogą wywołać groźne choroby koścca, uniemożliwiające latanie.
Byliśmy pod wrażeniem jak bogata jest tyska ornitofauna. Ptaki śpiewające, drapieżne, wodne. Na koniec pani Karolina pozwoliła nam wybrać ulubioną fotografię, która zawiśnie w pracowni biologii w naszej szkole. Nasz wybór po długich sporach padł na fotografię perkozka. Fotografię odbierzemy w styczniu, po zakończeniu wystawy. Dzisiejszy dzień w szkole zakończony wystawą należy zaliczyć do bardzo udanych.
Lekcja w kinie
13 listopada druga grupa klas 3 gimanzjum ( poprzednia odwiedziła Multikino we wrześniu) uczestniczyła w Lekcji w kinie i obejrzała film Siedem minut po północy.
Uczniowie w czasie lekcji poznali różnice między ekranizacją a adaptacją, zobaczyli, jak można przełożyć tekst książki na język filmu. Zobaczyli na przykładzie kilku frag., jak zostały zekranizowane fragmenty znanych lektur. Dowiedzieli się, przed jakimi wyzwaniami stoi reżyser adaptujący książkę, a także poznali zasady tworzenia adaptacji filmowych. Jak zawsze ciekawa forma podania wiadomości sprawiła, że z wielkim zainteresowaniem wszyscy słuchali pani prowadzącej spotkanie.
Film Siedem minut po północy jest ekranizacją bestsellerowej powieści Patricka Nessa pod takim samym tytułem. Bohaterem jest 10-letni Josh, który codziennie musi bronić się przed grupą starszych chłopaków, którzy prześladują go w szkole. Prawdziwy dramat jednak rozgrywa się w domu chłopca - samotnie wychowująca go matka przegrywa walkę z chorobą...W tej sytuacji Josh zyskuje niezwykłego sprzymierzeńca... Okazuje się nim mroczna istota ze snów, która za pośrednictwem niezwykłych, magicznych opowieści wciąga Josha w świat, gdzie znaleźć można odpowiedzi na najtrudniejsze pytania...
Za jego sprawą dorośli będą mogli poznać perspektywę cierpiącego dziecka i zrozumieć, co może ono czuć, nawet wtedy, gdy nie daje po sobie poznać, że szamoce się z bardzo silnymi emocjami.
Polecamy wszystkim- zarówno młodym widzom jak i dorosłym!!!
Archiwum Aktualności